Site icon Portal informacyjny STRAJK

Polacy nie znają Arabów, ale ich nienawidzą

Niechęć, strach, myślenie w kategoriach stereotypów, a przede wszystkim niewiedza.  Takie postawy i emocje wyłaniają się z badania stosunku Polaków do przybyszów z krajów arabskich, przeprowadzonego przez syryjskiego socjologa mieszkającego w Polsce.

Polacy nie wiedzą o kulturze arabskiej prawie nic. Mimo to zieją do niej nienawiścią / wikipedia commons

Autorem badania jest Ziad Abou Saleh, socjolog i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Naukowiec przeprowadził jawne i anonimowe sondaże ankietowe wśród 2 tys. studentów ze stolicy Dolnego Śląska. Wyniki są zasmucające, bo pokazują, że młodzi Polacy opierają swoje sądy na podstawie prymitywnych skojarzeń, a ich wiedza na temat kultury, religii i społeczeństw krajów arabskich pochodzi głównie z internetowych memów.

Sposób dwóch tysięcy zbadanych studentów tylko czterech przyznało się, że jakiegokolwiek Araba zna osobiście. 11  ankietowanych zadeklarowało, że posiada sporą wiedzę na temat islamu i kultury arabskiej. Brak rozeznania nie przeszkadza jednak Polakom wyrażać negatywnych emocji. Co ciekawe, na taką odwagę studenci zdobyli się tylko w ankietach anonimowych, w kwestionariuszach, które podpisywali własnym nazwiskiem, podawali raczej neutralne i pozytywne skojarzenia.  12 proc. odpowiedziało, że Arabowie są przede wszystkim gadatliwi i mają zmysł kupiecki, 10 proc. skojarzyło ich z bogactwem,  9 proc. z zarostem, a 6 proc. – z kebabem. Ładunek nienawiści eksplodował dopiero, kiedy mogli sobie pozwolić na anonimowość. Wtedy prawie 20 proc. stwierdziło, że Arab kojarzy im się z brakiem szacunku do kobiet, 16 proc. – z terrorystą, 13 proc. – z dżihadystą, 12 proc. – z agresją.

– Brak znajomości kultury arabskiej przekłada się na negatywny stosunek studentów do islamu i muzułmanów. Przyczyna tkwi w słabej edukacji, a także w skrajnie jednostronnych przekazach medialnych i wystąpieniach polityków, którzy utrwalają stereotypy i uprzedzenia – omawia swoje badanie socjolog.

Pozytywny stosunek do pomysłu przyjęcia uchodźców do Polski wyraziło tylko 17 proc. zbadanych, a 61 proc. nie chce, aby Syryjczycy zamieszkali w naszym kraju. Co ciekawe, aż 72 proc. respondentów stwierdziło, że we Wrocławiu już teraz przebywa zdecydowanie za dużo syryjskich uchodźców. W rzeczywistości w stolicy Dolnego Śląska nie pojawił się jeszcze żaden przybysz z tego kraju. 58 proc. ankietowanych postrzega Arabów jako zagrożenie dla polskiego społeczeństwa, a 76 proc. nie chciałoby mieć uchodźcy jako sąsiada.

– Nie tylko studenci, ale też uczniowie czy więźniowie są niesamowicie aktywni, dyskutując o uchodźcach. Nazywają ich między sobą „brudasami”. Obawiają się terrorystów i islamizacji Polski. Ich strach wynika z braku zaufania do instytucji państwa, a także do sposobu zarządzania kryzysem imigracyjnym przez Unię Europejską – tłumaczy Abou Saleh.

[crp]
Exit mobile version