Na łączną kwotę 39,6 mld złotych zadłużyli się polscy obywatele w pierszej połowie 2015 roku – podało Biuro Informacji Kredytowej.  W samym czerwcu banki udzieliły 603,5 tys.  kredytów konsyumenckich o wartości 6,9 mld zł. To więcej niż w roku poprzednim.

pixabay.com
pixabay.com

Do zaciągania kredytów zachęcają Polaków relatywnie niskie stopy procentowe. W porównaniu z rokiem 2014 nastąpił wzrost o 6,6 proc. w ujęciu wartościowym. Jeszcze nigdy po 1989 roku zadłużenie konsumentów nie rosło tak szybko. Warto zauważyć, że w okresie ostatnich 12 miesięcy o liczba udzielonych kredytów spadła o 3,5 proc., co oznacza, że znacznie wzrosły kwoty pojedynczych pożyczek. Taka tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku młodych kredytobiorców (18-24l.), których BIK ma w swoim rejestrze 522, 3 tys. Średnie zadłużenie przedstawiciela takiej grupy wynosi aż 11 630 zł, a więc po raz pierwszy w historii przekroczyło 10 tys. zł. W przypadku wszystkich dorosłych Polaków średnia wartość zobowiązania kształtuje się na poziomie 35 316 zł.  Odsetek dłużnikow wśród młodych to 14 ,4 proc, a wśród dorosłych – 48, 4 proc.

Tym razem BIK przedstawił również dane dotyczące studentów. Okazuje się, że na wzięcie kredytu studenckiego zdecydowało się 6 proc. badanych wśród obecnych studentów, a 5 proc. zaciągnęło pożyczkę konsumencką. Wyniki badań pokazuja, że w ten sposób pozyskane środki są wydawane najczęściej na przetrwanie podczas nauki – codzienne wydatki i opłaty za mieszkanie. Znacznie rzadziej studenci kredytują się w celu sfinansowania wyjazdu wakacyjnego, na rozwój swoich zainteresowań czy opłacenie dodatkowego kursu. Inne badanie, przeprowadzone przez Millward Brown pokazuje, że studenci zadłużają się niechętnie w porównaniu z innymi grupami. Zaledwie 13 proc. z nich w ogóle dopuszcza taka możliwość, a 14 proc. przyznaje, że w razie potrzeby pożyczkę na cele związane z ich wydatkami mogliby wziąć bliscy (rodzina, opiekunowie, znajomi).

Warto pamiętać, że dramatycznie niski poziom płac w Polsce, sprawia, że część obywateli zadłuża się aby sfinansować podstawowe miesięczne wydatki.  Jak wynika z najnowszego raportu GUS-u, co piąta polska rodzina wydaje 127 proc. tego, co zarabia.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców korzystających z usług banków i SKOK-ów w Polsce. W swojej bazie ma informacje o prawie 130 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No tak zadłużamy się na potęgę. Kredyt na własne mieszkanie, dom czy samochód to standard. Jednak tego można uniknąć – po prostu nie żyć ponad stan. Najgorsze jednak jest, że uczciwie pracując możemy się zadluzyc!!. Mając własną działalność jesteśmy narażeni na nieuczciwych kontrahentów! Wykonamy usługę poświęcimy czas, poniesiemy jakieś koszty no i po wystawieniu faktury nie otrzymamy żadnej zapłaty. Niestety państwo Polskie nie pomaga w takiej sytuacji pokrzywdzonym przedsiębiorcom świadczącym usługi. Mało tego od wystawionej faktury trzeba odprowadzić jeszcze należy podatek no i wpadamy w spirale dlugu w majestacie prawa. Panstwo w takim przypadku mówi dochodz swoich roszczeń na drodze sądowej a tutaj wiadomo jak to jest drogo i długo.

    Dlatego tez uruchomiliśmy bezpłatną giełdę długów Delegat aby móc odzyskać swoje pieniądze całkowicie bezpłatnie.
    grupadelegat.pl

    1. Absolutna racja… sam prowadzę działalność i niestety miałem taką sytuację w życiu.. nie polecam nikomu.. bez pomocy specjalistów bym tego nie załatwił..

  2. Ja miałąm z tym też zawsze problem ale teraz dostałam z getin banku kartę z wyświetlanym stanem konta dlatego zdecydowanie łatwiej jest mi kontrolować ile na min realnie mam.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd stawia na wyzysk po amerykańsku – w Radomiu powstanie fabryka – więzienie

Za pieniądze z Funduszy Norweskich rząd Zjednoczonej Prawicy zamierza postawić „więz…