Niezamożny, zwykły obywatel, zdany na łaskę kapitału, upokarzany na każdym kroku, w sądzie, w pracy, w urzędzie, zatęsknił za silną władzą, która opowie się po jego stronie. W myśl zasady „okazja czyni złodzieja” Jarosław Kaczyński zmiarkował, że może wzmocnić swą władzę wykonawczą kosztem władzy sądowniczej.

Dlaczego bank centralny musi być niezależny? By służyć kapitałowi, a nie społeczeństwu. Odkąd władza nie pochodzi już od Boga, zaczęła ona, przynajmniej w teorii, pochodzić od ludu. Sejm i rząd powstają w wyniku powszechnego głosowania. Sędziowie z nominacji. Kto mianuje sędziów? Inni sędziowie. Ale przecież na początku tego łańcuszka zawsze jest jakiś układ polityczny, bo skład Krajowej Rady Sądownictwa to też, wprawdzie pośredni, wynik powszechnego głosowania. Jak wyeliminować czynnik polityczny z sądownictwa? Poprzez kierowanie się względami merytorycznymi. Ale do tego trzeba przekonać polityków i sędziów. Bo ostatnie wydarzenia wskazują na znaczne właśnie upolitycznienie tego środowiska. Duża część tego środowiska stanęła murem po stronie opozycji, stając się stroną w sporze nie tylko o reformę systemu wymiaru sprawiedliwości, ale w ogóle reformę państwa.

Niezamożny, zwykły obywatel, zdany na łaskę kapitału, upokarzany na każdym kroku, w sądzie, w pracy, w urzędzie, zatęsknił za silną władzą, która opowie się po jego stronie. W myśl zasady „okazja czyni złodzieja” Jarosław Kaczyński zmiarkował, że może wzmocnić swą władzę wykonawczą kosztem władzy sądowniczej. Może liczyć na poparcie wszystkich tych ludzi, którzy nie mogą się pogodzić z jakimś przegranym procesem i słusznie lub nie, uważają, że sąd ich skrzywdził, a nawet, że był skorumpowany albo nieobiektywny. Szczucie na uprzywilejowaną „kastę sędziowską” jest tym łatwiejsze, że nasz system wymiaru sprawiedliwości nie jest wolny od korupcji, nie ma natomiast skutecznych mechanizmów samooczyszczania środowiska z czarnych owiec. W Polsce powiatowej ludzie wiedzą dokładnie jak mieszka i czym jeździ sędzia czy prokurator i że na ogół żyją na poziomie, który nie da się uzasadnić ich oficjalnymi poborami. I nawet jeżeli te rewelacje dotyczą zdecydowanej mniejszości środowiska to całkowity brak kontroli i odpowiedzialności ludzi, którzy wydają wyroki ewidentnie niezgodne z prawem wydaje się zwykłym ludziom czymś niepojętym i kładzie się cieniem nie tylko na tych, którzy „biorą”, ale i na tych wszystkich, którzy milcząco to akceptują.

Niezawisłość sędziowska jawi się szaremu obywatelowi jako bezkarność a suma nieszczęść jakie powodują niesprawiedliwe wyroki przesłania dość abstrakcyjną wartość, jaką jest trójpodział władz. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że olbrzymia część wyroków powszechnie uważanych za niesprawiedliwe jest jak najbardziej zgodna z prawem, bo w kapitalizmie prawo jest zwykle sprzeczne ze społecznym poczuciem sprawiedliwości czy wręcz przyzwoitości. Słabsi przegrywają również dlatego, że nie mają kosztownych adwokatów i radców prawnych, podczas gdy druga strona, ta majętna, korzysta z usług kompetentnych pełnomocników. Mało kto słyszał u nas o Monteskiuszu, za to prawie każdy zna jakąś mrożącą krew w żyłach historię sadową o odebraniu dzieci z powodu biedy, o eksmisji niepełnosprawnej matki trójki dzieci czy o licytacji jedynego dachu nad głową z powodu nieuczciwego frankowego kredytu na podstawie niekonstytucyjnego Bankowego Tytułu Egzekucyjnego.
W kapitalizmie sędzia, podobnie jak komornik, pełni rolę „zderzaka”. To on ogłasza obywatelowi rozstrzygniecie, które wynika z niesprawiedliwości systemu i nierównowagi sił. Na nim więc często skrupia się złość, a czasem nienawiść opinii publicznej.

Społeczne poparcie dla idei autonomii, niezawisłości sądownictwa musi się opierać na wielkim autorytecie zawodu sędziego. Ten zaś podważyli tacy sędziowie, którzy w procesie reprywatyzacji uznawali kuratorów majątku mających jakoby po 130 lat i rządowa propaganda, która nagłaśnia przypadki sędziów „kleptomanów”, choć to z pewnością zjawisko marginalne i incydentalne.

W kraju, w którym oszuści i złodzieje majątku publicznego znacznej wartości wychodzą za kaucją, którą zapewne wpłacają z pieniędzy ukradzionych nam wszystkim, a niepełnosprawny umysłowo złodziej batonika trafia za kraty. W kraju, gdzie sądownictwo nosi wszelkie cechy systemu klasowej niesprawiedliwości, trudno bronić pryncypiów demokratycznego państwa prawnego. A jedyna drogą zapewniania poszanowania zasady” sprawiedliwości społecznej”, wydaje się przejście na ręczne sterowanie sądownictwem.

Czy jednak zmiana trybu wyłaniania organów sędziowskiego samorządu, a nawet sędziów Sądu Najwyższego wpłynie decydująco na niezależność orzekania w sądach powszechnych? Tego nie wiemy. To w dużej mierze zależeć będzie od charakteru i prawości samych sędziów. Za komuny o rejestracji NSZZ „Solidarność” decydowało trzech sędziów Sądu Najwyższego. Orzeczenie zapadło stosunkiem 2:1. Okazało się, że nawet w tamtym systemie znalazł się tylko jeden sędzia „dyspozycyjny”, a dwóch okazało się ludźmi zasad. Jest więc nadzieja, że system sądownictwa się od tej drakońskiej zmiany w prawie nie zawali.

Trudno znaleźć kogoś, kto broniłby tezy, że nasz system wymiaru sprawiedliwości działał należycie. Świadczą o tym choćby prowadzone na ten temat badania opinii publicznej. Dziś jednak reforma tego systemu, sensowna reforma, nie jest możliwa, bo problem stał się przedmiotem bieżącej walki o władzę. Ale również sporu o sensowność i słuszność drogi, jaką obrały elity polityczne przy zmianie ustroju. Widomym tego znakiem jest zaproszenie na protesty pod Sejmem Leszka Balcerowicza. To pozwala Jarosławowi Kaczyńskiemu ulokować się wygodnie na pozycji tego, kto naprawia historyczne krzywdy.

I choć krzywd tych będzie przybywać, bo kapitalizmu w jego drapieżnej formie PiS nie zakwestionuje, to tę rundę władza na razie wygrywa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dokładnie. Otwarte podejrzewanie, że sędziowie mianowani przez rząd (ministra) sprzeniewierzą się prawu, trzymając stronę aktualnej władzy, świadczy o całkowitym braku wiary w sędziowskie sumienia. W tej sytuacji żaden sposób wyłaniania sędziów nie ma znaczenia, bo każdy wyłoni wyłącznie sprzedajnych spośród sprzedajnych. Swoją drogą ciekawe, jak dziś czują się tak potraktowani przez media i polityków sędziowie… a jak skazani przez takich sędziów osadzeni. Ludzie, brzydko się bawicie.

  2. Jak to powiedział znajomy prawnik: sądy nie bronią sprawiedliwości, a bronią porządku prawnego. Czyli aktualnie kaczyzmu.

  3. W panu ostatnia nadzieja panie Ikonowicz, pańscy koledzy z łamów szanownego „Strajku” postrzegają lewicowość poprzez pryzmat trzech „ajlaviu” — mamy kochać imigrantów, mniejszości seksualne oraz skrobanki. Teraz na łamach „Strajku” próbują bronić czegoś co bronić w żaden sposób się nie daje czyli „nadzwyczajnej kasty” opasłych tępaków, niejaka(i) AR nagryzmoliła artykulik pt. „Lewicowo w obronie sądów”, pozwolę sobie zacytować wpis który zamieściłem pod owymi wypocinami i tenże wpis od czterech dni jest opatrzony cenzorskim nagłówkiem „Twój wpis czeka na moderację” (tak a propos te cztery dni świadczą o tym jak ktoś czyli cenzor pracuje nie wywalając wpisu w cztery diabły – nie zagląda na łamy?), może chodzi o wulgaryzmy które tam są ale pewne rzeczy należy nazywać po imieniu, zresztą jeżeli portal zamieszcza na głównej tekst pt. „pierdolę cię Francjo” to cóż ja mały robaczek…….. Oto mój wpis:

    Wystąpienie Stanisława Zakroczymskiego z Magazynu Kontakt — „w konstytucji zapisana jest nie tylko demokracja, ale i dążenie przez polskie państwo do sprawiedliwości społecznej. Z trzech władz to władza sądownicza robiła najwięcej, by to dążenie urzeczywistnić”, — dżizus kurwa ja pierdolę!!!!! Władza sądownicza walczyła o sprawiedliwość społeczną!!!!!! Chłystka z Magazynu Kontakt popierdoliło do spodu a was redakcjo również jeśli nie reagujecie na takie mega bzdury — sprawiedliwość wg. chłystka to Brzeska, eksmisje na bruk, „róbta co chceta” komorników, ciągnące się kupę lat procesy, itd. Jak platfusy wprowadzali elastyczny czas pracy, rozplenili umowy śmieciowe, pozwalali na „optymalizację podatkową”, zajebali kasę z OFE to wymiar sprawiedliwości wespół z „warsiafską lewicą” nawet nie pierdnął a teraz gardłuje za opasłymi bydlakami z SN, TK czy NSA, walcie się warszawko!!!!!!!!!

    1. Oto moja odpowiedź:
      „Niech się mury rozwalą, niech się akta popalą, niech klawisze mych sędziów powieszą itd.”.
      Gdyby tylko mogli to, by mnie ateistę skazali na tortury i stos!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Bałkańsko-weimarska telenowela geopolityczna

Serial w reżyserii Berlina i Paryża, producent: Waszyngton, sponsor, żyrant i ubezpieczyci…