100 milionów euro dla szlacheckiej rodziny? Aż 42 proc. Polaków zapytanych przez pracownię Ariadna nie widzi w tym problemu. Równie zasmucający jest fakt, że spora grupa naszych rodaków w ogóle nie słyszała o aferze związanej z kolekcją obrazów jaśnie państwa Czartoryskich.

Sondażownia zapytała Polaków o ich zdanie w sprawie „afery 500 mln plus”, czyli transakcji pomiędzy ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, a fundacją jednej z najbardziej znanych rodzin szlacheckich – Czartoryskich. Przypomnijmy, że pod koniec 2016 roku minister Piotr Gliński zakomunikował, że za 500 mln złotych odkupił od Fundacji Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki, w tym sławną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Dlaczego? Podobno istniało ryzyko, że drogocenna kolekcja opuści nasz kraj. Wkrótce okazało się jednak, że w związku z obowiązującymi regulacjami obrazy nie mogły zostać sprzedane za granicę. Na konto Fundacji XX Czartoryskich wpłynęło jednak 100 mln euro.

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że pieniędzy, które, według zapowiedzi jaśnie państwa, miały być przeznaczone na „rozwój polskiej kultury”, nie ma już w naszym kraju. Czartoryski zwinął bowiem swoją fundację, uruchamiając zarazem nową, w księstwie Liechtenstein, znanym z praktyk nieuczciwej konkurencji podatkowej. Córka księcia dorzuciła jeszcze w medialnej wirówce, że jej ojciec tak naprawdę „nienawidzi Polski i Polaków”.

Co na to Polacy? Większość z 1052 respondentów jest zdania, że rząd podjął dobrą decyzję obdarowując szlachciców milionami ze środków publicznych. Niczego zdrożnego w takim działaniu nie widzi 42 proc. ankietowanych. Krytyczne zdanie wyraziło zaledwie 20 proc. uczestników sondażu. 38 proc. wyraziło stosunek obojętny. Warto zwrócić uwagę, że o sprawie słyszało zaledwie 44 proc. osób zapytanych przez Ariadne.

Działacze Partii Razem nazywają aferę „zwykłym złodziejstwem” i złożyli już w tej sprawie zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz do prokuratury. Domagali się również ustąpienia wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Kolekcję JWP Czartoryskich nabyli już dawno temu pańszczyźniani chłopi JWP Czartoryskich. M.in. moi przodkowie.

      Kolekcję zaś przekazali m.in. moim dziadkom, w 1944 roku, komuniści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…