Ponad tysięczna demonstracja arabsko-izraelska przeszła przez Hajfę. Zwaśnione narody łączą nie tylko związki zawodowe, ale również aktywizm prozdrowotny i prozwierzęcy.

„Jesteśmy ich głosem – maszerujemy razem żądając praw dla zwierząt” – takie było motto wegańskiego marszu Arabów i Izraelczyków, który przeszedł przez Hajfę 26 lipca. Inicjatywa była ukoronowaniem kilkuletniej współpracy prozwierzęcych organizacji utworzonych zarówno przez społeczności arabskie jak i żydowskie. Najważniejszym aspektem, poza promocją zdrowego trybu życia, diety opartej na produktach roślinnych oraz empatii dla innych gatunków, było polityczne przesłanie o możliwości politycznej współpracy i przyjaźni pomiędzy dwoma semickimi społecznościami.

Dwoma głównymi organizatorami marszu w Hajfie byli Szarbel Balutin, założyciel arabskiej organizacji Weganizm – Lepsze Jutro (الإنسان الخُضْري) oraz Szlomil Heillel, przewodniczący izraelskiej grupy Wegańska Północ (הצפון הטבעוני). W trakcie poprzedzającej demonstrację konferencji prasowej zwracali uwagę głównie na konieczność dążenia do porozumienia pomiędzy dwoma społecznościami podzielonymi „trudną i brutalną barierą barbarzyńskiej wojny, która się musi skończyć”. Obaj zgodnie twierdzili, iż nie da się abstrahować od codziennego dramatu ludzi, bezpośrednio dotkniętych konfliktem, jednak w swoich działaniach znajdują potwierdzenie możliwości wspólnych działań na rzecz – jak to określili – „lepszego jutra”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…