Co trzecie dziecko urodzone na wyspach ma matkę Polkę. Nasze rodaczki wyprzedziły już pod tym względem kobiety pochodzące z Pakistanu i Indii. W Polsce nadal stagnacja – bez wsparcia państwa coraz trudniej zdecydować się na macierzyństwo.

flickr.com/photos/vinothchandar
flickr.com/photos/vinothchandar

Polki po raz pierwszy pojawiły się w rankingu rodzących na Wyspach w 2005 roku. Od 2010 roku niezmiennie znajdujemy się na prowadzeniu pod względem liczby dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii. Ale nie tylko tam Polki rodzą – w Niemczech jesteśmy na drugim miejscu, tylko Turczynki rodzą więcej dzieci.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Panel Badawczy Ariadna dla Warsaw Enterprise Institute, według większości (61 proc.) Polaków idealna rodzina to rodzice i dwójka. Jedna trzecia badanych uważa wręcz, że perfekcyjną rodzinę tworzą rodzice i trójka dzieci. Zapytani dlaczego nie decydują się wobec tego na dzieci odpowiadają, że w Polsce brakuje dobrej polityki rodzinnej. Niemal 90 proc. uważa, że jest ona zła. Ponadto mają poczucie, że „wszędzie” w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Kraje, w których jest najlepsza polityka wspierania rodziny to, według Polaków i Polek, Norwegia, Wielka Brytania oraz Niemcy.

Z kolei z badań przeprowadzonych przez Dom Badawczy Maison dla Warsaw Enterprise Institute, Polacy największe bariery związane z posiadaniem większej liczby dzieci widzą w niewystarczających warunkach materialnych (74 proc.) oraz obawie przed ich pogorszeniem (61 proc.). Ich samych zaś powstrzymuje przed powiększeniem rodziny brak wsparcia finansowego ze strony państwa (43 proc.), trudności mieszkaniowe (33 proc) i wysokie koszty wychowania dzieci (33 proc.).

Według Najwyższej Izby Kontroli Polska wciąż nie wypracowała całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, zaś wszystkie swoje działania koncentrowała na rozwiązaniach doraźnych – bez zapewnienia zmiany systemowej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Skąd te bzdury na temat ze wyprzedziły kobiety z Pakistanu. W UK przebywam 10 lat i widzę ile to dzieci jest w polskich rodzinach, (a temat śledzę od dawna) 2 dzieci do 3 dzieci w polskich rodzinach . A co do Pak. Rodzin to 3 min ( trujka dzieci ) na rodzinę.

  2. Co trzecie dziecko ? Przy 800 tys. urodzeń w Wlk. Brytanii, tamtejsze Polki musiałyby rodzić 266 tys. dzieci. Podtytuł jest mylący. Proszę go zmienić, bo raczej chodzi o to, że co trzecie dziecko imigranckie jest z matki-Polki ?

  3. Tam jest lepsze powietrze, nowoczesny w stosunku do katolickiego kościół anglikański no i większy socjal – benefity, alowance, łatwiejszy powrót kobiety do pracy itp. – niż w macierzystym kraju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …