Kobiety pobierające świadczenie „Rodzina 500 plus” masowo rezygnują z pracy. Od marca do września liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. Osoby te podały jako powód niepodejmowania pracy „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.

/wikimeda commons
/wikimeda commons

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS wskazuje, że równocześnie wzrosła liczba niepracujących zawodowo w wieku 25-44 lata. Jedyną grupą, w której – w czasie dynamicznego spadku bezrobocia – spadła aktywność zawodowa, są kobiety.

To efekt tego, że uboższym kobietom, które po urodzeniu drugiego dziecka dostają przez rok 1000 zł „kosiniakowego” i kolejny tysiąc na dwoje dzieci, chodzenie do pracy zwyczajnie się nie opłaca. Stąd rezygnacja z pracy po otrzymaniu Rodzina 500 plus może być zrozumiałe w przypadku kobiet wykonujących najcięższe i najsłabiej płatne prace. Jeśli jednak będzie to zjawisko stałe, to odbije się za jakiś czas głównie na kobietach – choćby dlatego, że brak pracy teraz pozbawi je w przyszłości prawa do emerytury w sensownej wysokości. Kolejnym skutkiem wieloletniego pozostawania poza rynkiem pracy może też być brak możliwości powrotu z powodu niechęci pracodawców i nierozwijania w czasie przebywania w domu umiejętności zawodowych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Z tych 500+ zaoszczędzą więcej, niż dostałyby emerytury za nędzne grosze. Wy chyba nie rozumiecie problemu. Poza tym kobiety niepracujące mają prawo do emerytury po mężu, więc są ustawione. Nie dramatyzujcie tak, że ludzie nie chcą tyrać za nędzne grosze. Pracodawcy muszą podnieść pensje, albo niech sami wykonują te najgorzej płatne prace.

    http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/emerytury_i_renty/670817,Emerytura-i-renta-po-zmarlym-malzonku-wybor.html

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wybory w Iranie: konserwatysta Ebrahim Raisi będzie nowym prezydentem AKTUALIZACJA

Nowym prezydentem Iranu najprawdopodobniej zostanie konserwatysta Ebrahim Raisi – po…