Państwo Islamskie poniosło kolejną dotkliwą militarną porażkę. Dowództwo irackiej armii poinformowało o zdobyciu wschodniej części Mosulu, ostatniego bastionu dżihadystów w Iraku. Operacja trwała trzy miesiące.

źródło: twitter.com

O wyparciu wojsk kalifatu poinformował dowodzący operacją generał Talib Shaghati. Wojskowy powiedział, że jego wojska przejęły „pełną kontrolę”, co oznacza, że z terenów znajdujących się na zachód od rzeki Tygrys wyparto całkowicie oddziały wroga. Jeszcze w środę rano agencja Reuters informowała o wygasających walkach w północnej części miasta i składających broń bojownikach Państwa Islamskiego.

Generał Shaghati zaznaczył, że zwycięstwo było możliwe dzięki wsparciu z powietrza lotnictwa Stanów Zjednoczonych oraz koordynacji działań z oddziałami peszmergów z irackiego Kurdystanu, chrześcijańskich ochotników i szyickich milicji, szkolonych i zbrojonych przez Iran. Dowódca wspomniał też, że udało się odciąć wszystkie szlaki zaopatrzeniowe do zachodniej części Mosulu. Sukces operacji określił jako „wielkie zwycięstwo bez precedensu”.

Shaghati nie zdradził jeszcze daty rozpoczęcia ofensywy na drugim brzegu Tygrysu, rzeki która dzieli miasto na dwie części. Będzie to jednak znacznie trudniejsze działanie. Żołnierze koalicji będą zmuszeni walczyć na wąskich uliczkach starego miasta, w bardzo gęstej zabudowie. Takie warunki dają większe szanse do skutecznej obrony dżihadystom, którzy uciekają się do działań dywersyjnych,  bomb-pułapek, zasadzek i snajperów.

Armia iracka w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie podwyższyła swoją zdolność bojową, dzięki szkoleniom i dostawach broni organizowanych przez koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu. Jeszcze w pierwszej połowie 2015 roku Daesz kontrolowało większą część północno-zachodniej części kraju, aż po przedmieścia Bagdadu. Potem jednak iracka armia przeprowadziła kontrofensywę, której efektem było zdobycie Ramadi, Faludży, Tikritu i Samary. Mosul jest ostatnim większym bastionem kalifatu na terytorium Iraku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…