Polscy patrioci oznaczyli swoimi ulubionymi symbolami mogiły żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na cmentarzu nr 18 pod szczytem Magury Małastowskiej w Małopolsce pojawiły się swastyki, zawieszone na szubienicy Gwiazdy Dawida, znaki Polski Walczącej oraz napis „huj”.

Zdewastowana piramida pod Magurą Małastowską / facebook.com/Stowarzyszenie Magurycz
Zdewastowana piramida pod Magurą Małastowską / facebook.com/Stowarzyszenie Magurycz

Na nekropolii położonej we wsi Przysłup w gminie Uście Gorlickie pochowanych jest 136 żołnierzy, którzy stracili życie podczas walk w okresie od stycznia do maja 1915 roku. Wszyscy służyli w wojskach Austro-Węgier, byli wśród nich Austriacy, Węgrzy, Słowacy, Żydzi, jak również Polacy. Po wojnie cmentarz został urządzony przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Centralnym punktem obiektu jest kamienna piramida, będąca wcześniej podstawą drewnianego krzyża. To właśnie renowacją tego elementu zajęli się członkowie Stowarzyszenia Magurycz, którego celem jest ratowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz innych starych i  zapomnianych obiektów sztuki cmentarnej. Społecznicy w ubiegłym roku odbudowali piramidę, przywracając dawny blask zaniedbanej nekropolii.

Niestety, ich wysiłek nie spodobał się „obrońcom polskości”. W ostatnich dniach na wyremontowanym obiekcie pojawiły się symbole, którymi zwykle oznaczają terytorium organizacje nacjonalistyczne. Obok znaku Polski Walczącej patrioci narysowali powieszoną na szubienicy Gwiazdę Dawida oraz symbol hitlerowskich Niemiec. Swój sprzeciw podkreślili dodatkowo wyrażonym oczywiście „prawicową ortografią” napisem „chuj”. Okazuje się również, że Austria z początku XX wieku budzi u zatroskanych o dobro ojczyzny Polaków skojarzenia z satanizmem. Na budowli pojawiły się bowiem pentagramy oraz liczby 666. Ciekawym akcentem jest hasło „wypierdalać mordercy”. Można się zastanawiać do kogo było ono skierowane? Czyżby współcześni patrioci uważali za takowych swoich rodaków walczących w armii austriackiej?

Ludzie, którzy włożyli kilka tygodni swojej pracy w renowacje cmentarza są załamani aktem nienawistnego wandalizmu. „Nawet nie wiemy jak skomentować. Opadły nam szczęki…” – czytamy na stronie fejsbukowej Stowarzyszenia Magurycz.

Nieznani sprawcy, którzy podpisali się symbolem Polski Walczącej (zapewne tzw. „patrioci”) zbezcześcili cmentarz wojenny…

Posted by Stowarzyszenie Magurycz on 30 styczeń 2016

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…