Niemieccy pracownicy firmy ZF CV Systems otrzymali jednorazowy bonus z racji pracy podczas pandemii koronawirusa w wysokości 1100 euro. Dlaczego pracownicy polscy mieliby zostać potraktowani inaczej? Pytają związki zawodowe.


Z żądaniem wypłacenia polskim pracownikom firmy jednorazowej premii z tytułu COVID-19 wystąpiły cztery organizacje pracownicze obecne w zakładzie. To międzyzakładowa struktura Konfederacji Pracy w firmie, analogiczna struktura NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników ZF oraz Związek Zawodowy Pracowników ZF CV Systems Poland.

Polscy pracownicy nie godzą się na status tańszej siły roboczej, na której można oszczędzać przy każdej okazji. Gdy dowiedzieli się, że niemiecki zarząd firmy przyznał każdemu zatrudnionemu specjalną jednorazową premię, zażądali, by tak samo postąpiło kierownictwo firmy w Polsce.

ZF nie jest biedną firmą, która upadnie, jeśli doceni pracę swojej załogi w czasach pandemii.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialność ZF CV Systems Poland ma swoją główną siedzibę we Wrocławiu. Z kolei zakłady koncernu ZF znajdują się w Polsce oprócz Wrocławia także w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi i Warszawie. W końcu grudnia 2019 r. zatrudniały łącznie osiem tysięcy pracowników. W skali globalnej ZF zatrudnia ponad 160 tys. osób i osiąga obroty liczone w dziesiątkach miliardów euro. Jak czytamy na stronie firmy, w Polsce ZF prowadzi „zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne R&D, centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR oraz dział ZF Aftermarket”.

ZF pisze również o sobie, że jest globalnym koncernem technologicznym, który dostarcza rozwiązania wspierające rozwój mobilności nowej generacji.  – W czterech obszarach technologicznych, takich jak sterowanie ruchem pojazdów, zintegrowane bezpieczeństwo, zautomatyzowana jazda oraz elektromobilność, firma ZF oferuje kompleksowe rozwiązania dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych – informuje koncern. Nie zapomina dodać, że wdrażanie jego produktów pozwala redukować zanieczyszczenie klimatu.

Czy podobnie bezproblemowe dla firmy będzie zagwarantowanie polskim pracownikom godnych zarobków i wypłacenie premii, która należy im się tak samo jak kolegom zza zachodniej granicy? Będziemy śledzić sprawę.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…