26 lat działania systemu kapitalistycznego w Polsce doprowadziło do powstania ogromnej rzeszy obywateli żyjących poniżej progu skrajnego ubóstwa. Dane Głównego Urzędu Statystycznego unaoczniają rozmiary tragedii.

Ubóstwo w Polsce jest poważnym problemem społecznym / flickr.com
Ubóstwo w Polsce jest poważnym problemem społecznym / flickr.com

GUS opublikował raport „Jakość życia w Polsce. Edycja 2015”, zawierający wyniki badań z bieżącego roku. Okazuje się, że w 5,4 proc. gospodarstw domowych regularnie brakuje pieniędzy na podstawowe artykuły, w tym również na jedzenie. 37,9 proc. materialne warunki egzystencji nie pozwalają na wyjazd na skromne choćby wakacje, nawet na tydzień w roku. 49,3 proc. żyje w ciągłym strachu i niepewności, związanej z niemożliwością pokrycia nieoczekiwanego wydatku, np. na leczenie w szpitalu czy kupno zepsutego sprzętu AGD.

Skrajne ubóstwo dotyczy aż 7,4 proc. obywateli, co oznacza, że liczbę osób żyjących poniżej progu interwencji socjalnej, szacuje się na ok. 4,6 mln. Bieda dotyka nie tylko bezrobotnych ale również osoby mające zatrudnienie, w tym głównie pracujące fizycznie. Wśród gospodarstw, których główny dochód pochodził z pracy najemnej na stanowisku robotniczym, poniżej tej granicy żyje co dziesiąta rodzina.

W Polsce na ubóstwo narażone są również dzieci i młodzież. W 2014 roku w biedzie żyła co dziesiąta niepełnoletnia osoba. Dzieci stanowią ok. 1/3 całej populacji ubogich w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że najgorzej sytuowaną ze wszystkich wymienionych grup są rodziny wielodzietne. Co dziesiąta rodzina z trójką i co czwarta rodziną z czwórką bądź większą liczbą dzieci na utrzymaniu ma problem z zapewnieniem im jedzenia, ubrań i ciepłego schronienia, nie mówiąc o wydatkach na kulturę czy jakichkolwiek oszczędnościach.

Optymizmem nie napawają również wskaźniki dotyczące możliwości konsumpcyjnych. 31,7 proc. gospodarstw domowych stan swojego budżetu określa jako zły. Zaledwie 12,6 proc. jest usatysfakcjonowanych bieżącym bilansem przychodów i wydatków. Na żywność i napoje bezalkoholowe wydajemy aż 24,4 proc, a utrzymanie mieszkania – jedną piątą dochodów.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ten wpis jest ideologiczny, pisany pod tezę, źli kapitaliści dobrzy socjaliści, tego darcia moralnego za komuny mieliśmy wszyscy tyle, że zabraniono ludziom cokolwiek realizować, aby dobrobyt nie panoszył się na krzywdzie ludu. Ktoś tu zapomina że to ci kapitaliści dają miejsca pracy w swoich firmach i firemkach ludziom i dzięki ich rozwojowi ludzie mają pracę. Powodem biedy nie jest kapitalizm, tylko okupacja Kleru. Przykładowo proszę zajrzeć do dotacji dla rolników, jak się okazuje wystarczy wpisać dane miasto i dotacje rolnicze dostaje parafia Jezusa, parafia Maryji, parafia serca Jezusa, parafia, parafia, parafia, parafia, parafia, parafia itd. parafia. To nawet dzięki google możecie zobaczyć. Tak więc jak tylko dotacje dla rolnika kradnie kler, pomijając inne sprawy gdzie kradnie kler, to jak ma nie być biedy?. No ja przepraszam ale jak?

  1. Na stronie beneficjenci można zapoznać się z wykazem beneficjentów wspólnej polityki rolnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju. Jeśli kogoś trawi ciekawość, kto dostał i ile, nic trudnego. Jest to bardzo proste narzędzie: wystarczy wpisać kod pocztowy i dowiadujemy się ciekawych rzeczy!

   Wpisuję od niechcenia kod pocztowy 19-300 ze swoich rodzinnych stron, a tam cuda godne katolickiego, rolniczego kraju! Beneficjentami są m.in. Diecezja Ełcka, Rzymskokatolicka Parafia pw. Błogosławionego Jana Pawła II, Parafia Rzymskokatolicka św. Antoniego Padewskiego, Rzymskokatolicka Parafia p.w. Chrystusa Sługi, Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Apostołów, Parafia Rzymskokatolicka Opatrzności Bożej, Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Wojciecha, Rzymskokatolicka Parafia P.w. Ducha Świętego, Rzymskokatolicka Parafia św. Rafała Kalinowskiego, Parafia Rzymskokatolicka pw Matki Bożej Królowej Polski, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, Parafia Rzymskokatolicka św.Tomasza Apostoła, Parafia Rzymskokatolicka Bł. Karoliny. I nie są to bynajmniej wszystkie katolickie podmioty, wśród obdarowanych znalazło się też Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej!

   Wpisujemy kod toruński, 87-100: rolniczą kasę otrzymał oczywiście toruński Caritas. Jan Bury, niezniszczalny baron PSL nad którym parasol ochronny trzyma wiele rąk bawił ostatnio w Błażowej. No to rzut oka na beneficjentów spod kody pocztowego 36-030: Parafia Rzymskokatolicka p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lecce, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Marcina, Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Świętego Walentego w Futomie, Parafia Rzymskokatolicka P.W. NMP Królowej Polski w Piątkowej.

   Rzut oka na rodzinne strony pana Mokrzyckiego, tego sutannowego speca od wojska, biznesów ze sztabką złota w tle: oczywiście pieniądze otrzymała Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego. A czego dowiemy się po wpisaniu kodu 19-124 ,rodzinnych stron pana Głódzia, który postawił tam sobie prywatną hacjendę? No jak to! Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Wawrzyńca, Parafia Rzymskokatolicka PW Świętego Jana Chrzciciela w Brzozowej, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaświłach. Oczywiście na liście obdarowanych znalazł się niejaki Leszek Głódź, ale… stawiam na dziwny zbieg okoliczności i zbieżność nazwisk.

   Kod pocztowy gdańskiej kurii również wiele wyjaśnia: jedynym beneficjentem spod kodu 80-330 jest Gdańskie Seminarium Duchowne.

   I tak oto wygląda rolnictwo made in Katoland. Rolnicy protestują w Warszawie, dziękują na Jasnej Górze a pieniądze kasuje zarobiony po pachy na roli kler katolicki. Gdyby policzyć wszystkie te nienależne dotacje i subwencje przekazywane z samego tylko Ministerstwa Rolnictwa na rzecz kościoła katolickiego…

 2. Ale nie ma się na co burzyć, przecież ważniejsza dla lewicy jest kwestia homoseksualizmu,gender, łamania konstytucji przez PiS który chce zabrać PO sędziów trybunału konstytucyjnego itd. Nieprawdaż ?

  Lewico neoliberalna z RAZEM protestująca wczoraj jak jakaś młodzieżówka PO albo Nowoczesnej – dogadajcie się proszę z Korwinem i załóżcie jakiś kabaret.Bo do tego się lepiej nadajecie.Naprawdę.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: sojusznik Kaczyńskiego i Orbana stanie przed sądem za uwięzienie migrantów na statku

„Broniłem ojczyzny” – takimi słowami lider skrajnie prawicowej Ligi wyja…