Po intronizacji Jezusa na króla Polski nie zdziwi chyba nikogo, że Narodowy Bank Polski 15 wprowadza monetę o nominale 10 złotych z okazji „100-lecia objawień fatimskich”. Moneta jest srebrna i kosztuje 100 złotych.

fot. NBP

Rewers kolekcjonerskiej monety przedstawia koronę wieńczącą figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz lilię. Jak pisze NBP w materiale promocyjnym – lilia jest znakiem czystości, niewinności i dziewictwa.

Na awersie monety są zaś Franciszek, Hiacynta oraz Łucja – trójka dzieci, którym według Kościoła katolickiego ukazała się Matka Boska.

Ponieważ moneta oprócz wartości kolekcjonerskiej jest normalnym środkiem płatniczym w Rzeczpospolitej Polskiej, zawiera symbol związany z naszym krajem, czyli orła. Ma też napis Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

10. złotówka ukaże się w nakładzie 25 tysięcy sztuk i będzie mógł ją sobie kupić każdy, kto zapłaci za nią 100 złotych.

Czekamy teraz, aż bank centralny wprowadzi do obiegi 10-groszówki, z oczkiem na łańcuszek i wizerunkiem Pana Jezusa. Żeby każdy mógł jej używać jako medalika.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Moneta kolekcjonerska.
    Kolejna z motywami związanymi z kk.
    Czy komuś to przeszkadza?
    Są chętni zbieracze numizmatów – to jest i ich podaż.
    Mennica musi na siebie zarabiać.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemieccy intelektualiści w obronie Assange’a

Od połowy lipca wciąż pojawiają się nowe podpisy pod listem otwartym do Angeli Merkel. Syg…