W Polsce na zdrowie przeznacza się jedynie 6,4 proc. PKB. Na zachodzie Europy wydatki na ten sektor są niemal dwukrotnie większe. Ale za to jesteśmy gigantem w kupowaniu parafarmaceutyków.

Od września część leków dla osób powyżej 75. roku życia ma być darmowa/wikimedia commons
/wikimedia commons

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska zajmuje jednak dopiero 36. miejsce na 44 pod względem części PKB przeznaczanej na opiekę zdrowotną.

W Polsce na ochronę zdrowia przeznacza się jedynie 6,4 proc. PKB, z czego 4,5 proc. to nakłady rządowe. W państwach zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnia wynosi 8,9 proc. Dla porównania na opiekę zdrowotną Czechy i Węgry przeznaczają odpowiednio 7,1 proc. i 7,4 proc. PKB. Francja i Niemcy na ten sektor wydają z kolei po około 11 proc. PKB.

Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i Szkołę Główną Handlową polski rynek farmaceutyczny w najbliższych latach nadal będzie dynamicznie rósł. Z analiz firmy BMI Research wynika, że w 2015 r. wart był 29,8 mld zł, zaś rynek kosmetyczny osiągnął 20 mld zł.

Sprzedaż lekarstw w Polsce jest obecnie większa niż łączna ich sprzedaż na Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Szacuje się, że w tym roku sprzedaż leków wzrośnie w ujęciu rocznym o prawie 17 proc., do 34,8 mld zł, a w 2019 r. rynek ten może być wart ponad 40 mld zł.

Według raportu DNB Bank i Deloitte 85 proc. leków sprzedawanych w Polsce to leki generyczne. Stanowią 70 proc. rynku pod względem wartości sprzedaży. Z kolei z szacunków IMS Health ceny leków generycznych w Polsce są niższe o około 30 proc. od średniej unijnej. Z innych badań wynika, że w 2014 r. rynek leków bez recepty wart był około 9 mld zł, przy czym najwyższą sprzedaż notowano w grupie suplementów diety, produktów gastrycznych i kosmetyków. PMR Research wskazuje, że rynek ten do 2020 r. będzie rósł średnio o 4 proc. rocznie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…