Share Button

To już nie niejasne zapowiedzi, przez polską prawicę nazywane pogróżkami. Unia Europejska naprawdę rozpoczyna przeciwko Polsce procedurę o naruszenie prawa wspólnoty w związku z odmowami udziału w relokacji uchodźców. Kłopoty będą mieć również Czesi i Węgrzy.

Decyzję w tej sprawie ogłosił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Sekundował mu komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. – Relokacja to nie wybór, poza faktem moralnego zobowiązania to decyzja prawna – oznajmił ten ostatni, zaznaczając zarazem, że Komisja musi traktować wszystkie kraje uczciwie, reagując, gdy ktoś nie realizuje przyjętych zobowiązań.

Polska i Węgry w ogóle nie podjęły działań wpisujących się w przyjęte w Europie decyzje o podzieleniu azylantów między państwa członkowskie. Rząd PO obiecał, że około sześciu tysięcy uchodźców przyjmie, ale po przejęciu władzy przez PiS nastąpił zwrot o 180 stopni i ostatecznie nad Wisłę nie trafił nikt. Również na Węgrzech nie relokowano żadnego uchodźcy. Czechy przyjęły dwanaście osób, ale ogłosiły, że na tym koniec. Wszędzie powoływano się na hasła bezpieczeństwa narodowego i ignorowano monity z Brukseli.

Jedynym krajem spoza wymienionej trójki, który nie zrealizował przyjętych zobowiązań w tym zakresie jest Austria, ale to ma się zmienić. Rząd w Wiedniu podał, że przejmie od Włoch 50 azylantów. Z drugiej strony – równie niewiele państw w stu procentach (albo niemal w stu procentach) dotrzymało słowa. Relokację zgodnie z ustaleniami przeprowadziły rządy fiński, maltański, łotewski oraz estoński. Komisja Europejska mimo to uważa, że „relokacja sprawdza się, jeśli istnieje wystarczająca wola polityczna”.

Na razie rozpoczęto pierwszy etap procedury o naruszenie prawa UE. Finałem, który miałby miejsce nie wcześniej niż za kilka lat może być pozwanie Polski, Czech i Węgier przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, a potem ogłoszenie kar finansowych.

Prawo i Sprawiedliwość nadal stoi na stanowisku, że Polska nie może i nie będzie przyjmować uchodźców.

Share Button

5 komentarzy

 1. sru napisał:

  wyjscie z ue

 2. Polska zapłaci cynamonem z gaci. Jestem przeciwnikiem przyjmowanie emigrantów, migrantów, tak z Ukrainy, jak i z Mahrebu! WHO ostrzegało, że mogą przywlec ze sobą choroby do Polski!
  Ku przestrodze!

 3. szczurzec napisał:

  I dlatego PiS wygra w cuglach najbliższe wybory. I zapewne nie tylko…

 4. A napisał:

  Pytanie co dalej. Jak państwa przyjmujące mają zatrzymać tych ludzi, jeśli będą chcieli wyjechać. Kiedy relokacja nr 2, próbujących dostać się do Europy nie brakuje i nie ubywa.

  • Nikt napisał:

   A na sztandarach PiSiactwo ma wypisane cnoty katolickie, między innymi miłosierdzie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*