To już nie niejasne zapowiedzi, przez polską prawicę nazywane pogróżkami. Unia Europejska naprawdę rozpoczyna przeciwko Polsce procedurę o naruszenie prawa wspólnoty w związku z odmowami udziału w relokacji uchodźców. Kłopoty będą mieć również Czesi i Węgrzy.

Decyzję w tej sprawie ogłosił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Sekundował mu komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. – Relokacja to nie wybór, poza faktem moralnego zobowiązania to decyzja prawna – oznajmił ten ostatni, zaznaczając zarazem, że Komisja musi traktować wszystkie kraje uczciwie, reagując, gdy ktoś nie realizuje przyjętych zobowiązań.

Polska i Węgry w ogóle nie podjęły działań wpisujących się w przyjęte w Europie decyzje o podzieleniu azylantów między państwa członkowskie. Rząd PO obiecał, że około sześciu tysięcy uchodźców przyjmie, ale po przejęciu władzy przez PiS nastąpił zwrot o 180 stopni i ostatecznie nad Wisłę nie trafił nikt. Również na Węgrzech nie relokowano żadnego uchodźcy. Czechy przyjęły dwanaście osób, ale ogłosiły, że na tym koniec. Wszędzie powoływano się na hasła bezpieczeństwa narodowego i ignorowano monity z Brukseli.

Jedynym krajem spoza wymienionej trójki, który nie zrealizował przyjętych zobowiązań w tym zakresie jest Austria, ale to ma się zmienić. Rząd w Wiedniu podał, że przejmie od Włoch 50 azylantów. Z drugiej strony – równie niewiele państw w stu procentach (albo niemal w stu procentach) dotrzymało słowa. Relokację zgodnie z ustaleniami przeprowadziły rządy fiński, maltański, łotewski oraz estoński. Komisja Europejska mimo to uważa, że „relokacja sprawdza się, jeśli istnieje wystarczająca wola polityczna”.

Na razie rozpoczęto pierwszy etap procedury o naruszenie prawa UE. Finałem, który miałby miejsce nie wcześniej niż za kilka lat może być pozwanie Polski, Czech i Węgier przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, a potem ogłoszenie kar finansowych.

Prawo i Sprawiedliwość nadal stoi na stanowisku, że Polska nie może i nie będzie przyjmować uchodźców.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Polska zapłaci cynamonem z gaci. Jestem przeciwnikiem przyjmowanie emigrantów, migrantów, tak z Ukrainy, jak i z Mahrebu! WHO ostrzegało, że mogą przywlec ze sobą choroby do Polski!
    Ku przestrodze!

  2. Pytanie co dalej. Jak państwa przyjmujące mają zatrzymać tych ludzi, jeśli będą chcieli wyjechać. Kiedy relokacja nr 2, próbujących dostać się do Europy nie brakuje i nie ubywa.

    1. A na sztandarach PiSiactwo ma wypisane cnoty katolickie, między innymi miłosierdzie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zarząd LOT chce uznania strajku z 2018 r. za nielegalny. Zarzuca związkom „niezgodny z prawem nacisk ekonomiczny”

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zgłosił do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawi…