Nie straszny nam smog, ani wytyczne Komisji Europejskiej. Polska węglem stoi i stać będzie nadal. Po objęciu teki premiera przez Mateusza Morawieckiego była nadzieja, że nowy gabinet postawi na odnawialne źródła energii. Okazało się jednak, że zamierza zainwestować  ogromne środki w zakłady wydobycia węgla.

Kopalnia węgla kamiennego w Dębieńsku – jeszcze zamknięta, już niebawem znów czynna / wikipedia commons

Trzy polskie kopalnie: „Sośnica”, „Śląsk” i „Rydułtowy” mają zostać definitywnie zamknięte do końca 2018 r. Komisja Europejska planuje przekazać Polsce na złagodzenie skutków społecznych likwidacji zakładów prawie 8 miliardów euro. Polski rząd pieniądze przyjmie z zadowoleniem, a jednocześnie sam przeznacza ogromne zasoby na reaktywacje i powstanie nowych kopalni. To nie żart.  Tuż przed świętami Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało Program dla Śląska. Jego budżet inwestycyjny wynosi 40 mld zł. Powstać mają dwa zakłady – w jednym wydobywany będzie węgiel koksowy, w drugim – kamienny.

Koszty pierwszej inwestycji, według ministerialnego planu, mają się zwrócić w ciągu pięciu lat. „Z uwagi na dobrą i stabilną kondycję węgla koksowego na światowych rynkach, projekt budowy nowej kopalni produkującej ten surowiec jest inicjatywą pożądaną, nie tylko z uwagi na aspekty społeczne, ale przede wszystkim ekonomiczne” – czytamy w programie. Plan nie określa jakie będą koszty środowiskowe. Rząd zapowiada jednak, że w kopalni miałoby znaleźć pracę ok. 1500 osób, a drugie tyle wygeneruje lokalna gospodarka, rozruszana tą inwestycją.

Ministerstwo nie podało gdzie dokładnie miałaby powstać kopalnia koksowa. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, będzie to Dębieńsko w województwie śląskim, gdzie obecnie wydobycie prowadzi australijska firma Prairie Mining. Projekt rządowy ma się zakończyć do końca 2019 roku.

Nowy zakład węgla kamiennego zostanie zlokalizowany w miejscowości Przeciszów (województwo małopolskie).  Projekt ten ma szczególne znaczenie w koncepcji polityki energetycznej Prawa i Sprawiedliwości, gdyż zapotrzebowanie na ten surowiec zwiększyło się po niedawnym uruchomieniu największego bloku w Elektrowni Kozienice, a w planach jest również otwarcie podobnego obiektu, który ma zwiększyć moc Elektrowni Ostrołęka. Dokument „Program dla Śląska” przewiduje, że nowa kopalnia zapewniałaby gospodarce 2 mln ton węgla rocznie, a zatrudnienie znalazłoby w tym zakładzie 2000 osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I bardzo dobrze, nie widzę powodów aby posiadając złoża jakiegoś surowca nie wykorzystywać go. Najlepsze są artykuły o tym jak to ,,cały świat” odchodzi od węgla, a prawda jest taka, ze Niemcy spalają go więcej niż Polska. Co prawda dużo importują, lecz poza zamykaniem kopalń budują nowe. W tym w Bawarii, inwestują też zagranicą. Gdyby przykładowo podjęto decyzję o budowie elektrowni atomowej wielu ekologów i aktywistów, w tym lewicy podniosłoby larum, że atom, niebezpieczeństwo związane z awariami. Artykułowano by też obawy o uzależnienie się od importu uranu i budowy elektrowni na kredyt. OZE jeszcze długo nie będą, głównym źródłem energii, Chiny w nie inwestują z uwagi na doskonałe możliwości ich pozyskiwania i nie roztrząsają jak robią to organizacje ekologiczne w Europie, które źródło jest najbardziej ekologiczne. Wiele lat zachwycano się energią wiatrową, aż do momentu kiedy skonkludowano, że wiatraki zagrażają ptakom, elektrownia wodna to ryby itp.

 2. gwiżdżę na KE niech niemców i yankesów kontrolują , ludziska będą mieli robote i to się liczy

 3. Czarna sadza z kominów opalanych węglem ma spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej brunatna?

  1. Zacznij może zasięgać informacji u nieco innych źródeł, bo mózg masz już prawie zupełnie zlasowany propagandą…
   Zero wiedzy i rozeznania, za to pełne jądra arogancji…
   Masz – tak gdzieś pod 40-kę, mądralo co ? :)
   „Młody i wykształcony z wielkiego miasta” ? :D
   Naprawdę – wyrzuć telewizor i zacznij więcej czytać w sieci, a nie u Michnika…
   Czy tez może. mam Cię pozdrowić odpowiednio, np. „Shalom !” ? :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…