Nie straszny nam smog, ani wytyczne Komisji Europejskiej. Polska węglem stoi i stać będzie nadal. Po objęciu teki premiera przez Mateusza Morawieckiego była nadzieja, że nowy gabinet postawi na odnawialne źródła energii. Okazało się jednak, że zamierza zainwestować  ogromne środki w zakłady wydobycia węgla.

Kopalnia węgla kamiennego w Dębieńsku – jeszcze zamknięta, już niebawem znów czynna / wikipedia commons

Trzy polskie kopalnie: „Sośnica”, „Śląsk” i „Rydułtowy” mają zostać definitywnie zamknięte do końca 2018 r. Komisja Europejska planuje przekazać Polsce na złagodzenie skutków społecznych likwidacji zakładów prawie 8 miliardów euro. Polski rząd pieniądze przyjmie z zadowoleniem, a jednocześnie sam przeznacza ogromne zasoby na reaktywacje i powstanie nowych kopalni. To nie żart.  Tuż przed świętami Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało Program dla Śląska. Jego budżet inwestycyjny wynosi 40 mld zł. Powstać mają dwa zakłady – w jednym wydobywany będzie węgiel koksowy, w drugim – kamienny.

Koszty pierwszej inwestycji, według ministerialnego planu, mają się zwrócić w ciągu pięciu lat. „Z uwagi na dobrą i stabilną kondycję węgla koksowego na światowych rynkach, projekt budowy nowej kopalni produkującej ten surowiec jest inicjatywą pożądaną, nie tylko z uwagi na aspekty społeczne, ale przede wszystkim ekonomiczne” – czytamy w programie. Plan nie określa jakie będą koszty środowiskowe. Rząd zapowiada jednak, że w kopalni miałoby znaleźć pracę ok. 1500 osób, a drugie tyle wygeneruje lokalna gospodarka, rozruszana tą inwestycją.

Ministerstwo nie podało gdzie dokładnie miałaby powstać kopalnia koksowa. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, będzie to Dębieńsko w województwie śląskim, gdzie obecnie wydobycie prowadzi australijska firma Prairie Mining. Projekt rządowy ma się zakończyć do końca 2019 roku.

Nowy zakład węgla kamiennego zostanie zlokalizowany w miejscowości Przeciszów (województwo małopolskie).  Projekt ten ma szczególne znaczenie w koncepcji polityki energetycznej Prawa i Sprawiedliwości, gdyż zapotrzebowanie na ten surowiec zwiększyło się po niedawnym uruchomieniu największego bloku w Elektrowni Kozienice, a w planach jest również otwarcie podobnego obiektu, który ma zwiększyć moc Elektrowni Ostrołęka. Dokument „Program dla Śląska” przewiduje, że nowa kopalnia zapewniałaby gospodarce 2 mln ton węgla rocznie, a zatrudnienie znalazłoby w tym zakładzie 2000 osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I bardzo dobrze, nie widzę powodów aby posiadając złoża jakiegoś surowca nie wykorzystywać go. Najlepsze są artykuły o tym jak to ,,cały świat” odchodzi od węgla, a prawda jest taka, ze Niemcy spalają go więcej niż Polska. Co prawda dużo importują, lecz poza zamykaniem kopalń budują nowe. W tym w Bawarii, inwestują też zagranicą. Gdyby przykładowo podjęto decyzję o budowie elektrowni atomowej wielu ekologów i aktywistów, w tym lewicy podniosłoby larum, że atom, niebezpieczeństwo związane z awariami. Artykułowano by też obawy o uzależnienie się od importu uranu i budowy elektrowni na kredyt. OZE jeszcze długo nie będą, głównym źródłem energii, Chiny w nie inwestują z uwagi na doskonałe możliwości ich pozyskiwania i nie roztrząsają jak robią to organizacje ekologiczne w Europie, które źródło jest najbardziej ekologiczne. Wiele lat zachwycano się energią wiatrową, aż do momentu kiedy skonkludowano, że wiatraki zagrażają ptakom, elektrownia wodna to ryby itp.

 2. Czarna sadza z kominów opalanych węglem ma spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej brunatna?

  1. Zacznij może zasięgać informacji u nieco innych źródeł, bo mózg masz już prawie zupełnie zlasowany propagandą…
   Zero wiedzy i rozeznania, za to pełne jądra arogancji…
   Masz – tak gdzieś pod 40-kę, mądralo co ? :)
   „Młody i wykształcony z wielkiego miasta” ? :D
   Naprawdę – wyrzuć telewizor i zacznij więcej czytać w sieci, a nie u Michnika…
   Czy tez może. mam Cię pozdrowić odpowiednio, np. „Shalom !” ? :)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Boliwia: uzurpatorzy nie chcą wyborów, związkowcy walczą o demokratyczne głosowanie

Boliwijskie związki zawodowe i organizacje zrzeszające rdzenną, indiańską ludność walczą o…