W Parlamencie Europejskim przeprowadzono pierwsze czytanie projektu rezolucji na temat mowy nienawiści w Polsce oraz „stref wolnych od LGBT”. Komisarz Cecilia Malmström, zanim jeszcze rozpoczęła się dyskusja zaznaczyła, że żadna forma dyskryminacji ze względu na orientację seksualną nie jest dopuszczalna w Unii Europejskiej.

Prace nad rezolucją koordynowała europosłanka Malin Anna Björk ze szwedzkiej Partii Lewicy. Zaprosiła ona do Strasburga (tam mieści się Parlament Europejski) m.in. Jakuba Gawrona – aktywistę, który stworzył mapę jednostek samorządowych zajmujących się aktywnie „ideologią LGBT”. Chodzi o gminy, powiaty, miasta, a nawet województwa, które przyjęły, odrzuciły lub debatują nad niesławną rezolucją sprzeciwiającą się rozpowszechnianiu tej „ideologii”. Portal STRAJK wielokrotnie poruszał ten temat.

Do tej pory rezolucje takie przegłosowało i przyjęło ponad 80 samorządów, w tym cztery województwa – lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie, oraz takie miasta jak Puławy, Biała Podlaska, Nowy Sącz, Świdnik czy Zamość. Uchwały odrzuciły nieliczne jednostki, m. in. Hel, Ciechanów, Rzeszów, Cieszyn czy Lublin.

Wtorkową (26 listopada) debatę w Parlamencie Europejskim otworzyła unijna komisarz Cecilia Malmström przedstawiając stanowisko Komisji Europejskiej. KE jest zaniepokojona doniesieniami z Polski.

„W lipcu marsz równości zorganizowany w Białymstoku spotkał się z falą mowy nienawiści, ukierunkowanej w jego uczestników. Również naklejki 'strefa wolna od LGBT' były rozdawane w wielu miastach” – mówiła.

Jak zaznaczyła, wydarzenia te odbywały się „w atmosferze wyborów do polskiego parlamentu”. „KE potępia te wydarzenia” – powiedziała komisarz, dodając, że każda forma dyskryminacji ze względu na orientację jest sprzeczna z unijnymi zasadami. Malmström zapowiedziała ponadto, że KE będzie przyglądać się sytuacji w Polsce i zaangażuje się we współpracę z polskimi władzami, aby nie dochodziło do takich ataków. Skrytykowała też termin „ideologia LGBT”.

„To bardzo smutne, ze po raz kolejny musimy odbyć tę debatę. Że w jednym z krajów UE kiełkuje homofobia. Rząd Polski musi przestać podsycać tę mowę nienawiści przeciwko LGBT” – mówił jeden z europosłów. Przypomniano także, że Polska nie jest jedynym krajem, gdzie pojawiają się tego typu problemy. Ataki o podłożu homofobicznym odnotowano także na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii czy na Litwie. „Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT” – padło kilka razy w czasie całej debaty. Niektórzy mówili wręcz, że to co się dzieje w Polsce, to nie jest już mowa nienawiści, a dyskryminacja i regularne prześladowania ze względu na orientację seksualną.

Nie zabrakło też szurystowskiej riposty w stylu, do którego przyzwyczaiła nas już rodzima prawica.

Maximilian Krah z Grupy Tożsamość i Demokracja uznał z kolei, że zamiast mówić o mowie nienawiści w Polsce, w PE stosuje się mowę nienawiści wobec Polski. „Polski naród jest wielki. Mowa nienawiści nie jest problemem władz polski, a niewydolnych organów ścigania. Stoimy za Polską. Niech Bóg ma Polskę w opiece” – mówił. Kto mu napisał to przemówienie?

Za wcale sensowne uznać należy wystąpienie Roberta Biedronia, europosła, szefa Wiosny.

„Jestem Polakiem i w 2019 roku w sercu Europy, w Polsce, są miejsca do których nie mogę wejść. Są sklepy, są restauracje, hotele, do których nie mogę wejść. Od 43 lat żyję w kraju, w którym na określenie takich ludzi, jak ja używa się słów typu: homoterror, promocja homoseksualizmu, ideologia LGBT” – konstatował ze smutkiem.

„Promować to można jabłka w supermarkecie, a nie homoseksualizm. Jeżeli cokolwiek możemy promować w tej izbie, jeżeli cokolwiek możemy jako politycy promować, to tolerancję, akceptację i szacunek dla drugiego człowieka” – stwierdził i apelował o wdrożenie dyrektywy antydyskryminacyjnej.

Głos zabrał także Patryk Jaki. Łamaną angielszczyzną opowiadał o tym jak to Polska ma prawo bronić tradycyjnych i katolickich wartości, powtarzał też głupstwa o „ideologii LGBT”, twierdził, że Polska jest jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych krajów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. W tym PE to chyba bardzo się nudzą, lub tyle tylko mogą, że sobie po krytykują. A zaistnieć ze wszech miar pragną. Może powinni zająć się fala gwałtów na mieszkankach UE? To jest rzeczywisty problem i dotyka najmocniej tych którzy na Polaków i Polskę najgłośniej krzyczą.

  1. Jednak Unia zdycha — imigracja, terroryzm, zmiany klimatyczne, wymieranie gatunków, niczym nieskrępowany przyrost naturalny itd. a oni zajmują się tym, że Biedroń Robert nie może zjeść sojowego kotleta w mordowni na Pradze lub, że w Pipidówce Górnej dzieciarnia wołała za nim i za Śmiszkiem PEDAŁY gdy zaczęli się lizać się na ulicy………………
   Czy kolega nie ma wrażenia, że nawet Mrożek do kupy z Lemem nie przewidzieli takiej hucpy?
   Pozdrawiam.

  1. To tak ma wyglądać klasyczny liberalizm. Nie prezentujcie poglądów, postulatów, oczekiwań,bo będzie jakaś reakcja i następstwa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rosja: Putin głosi „wartości rodzinne” i zapowiada duże wydatki

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Rosji, prezydent Władimir Putin zapowiedział…