Mający na pancerzu białego orła, stojący przy al. Zwycięstwa w Gdańsku czołg T-34, walczący w I Brygadzie Pancernej im. Obrońców Westerplatte, padł ofiarą „prawdziwego Polaka”. Pojawiły się na nim namazane lakierem w sprayu krzyże celtyckie, symbole Polski Walczącej i nieczytelne bazgroły.

T-34 fot. Agatha Rosenberg

Czołg w 1945 roku w trakcie walk o Gdańsk został trafiony pociskiem przeciwpancernym w gąsienicę. Wyremontowano go pozbawiono uzbrojenia i elementów napędowych i postawiono w 1946 roku na kamiennym cokole w Gdańsku. Ostatni remont czołgu przeprowadzono w czerwcu. Pomnik został wyczyszczony, zeszlifowano mu pancerz i pomalowano na nowy kolor.

Teraz pamiątka polskich pancerniaków nie spodobała się komuś wychowanemu na nauczanej przez IPN historii.

– Ktoś jednak postanowił oszpecić go swymi bazgrołami, posuwając się przy tym do zestawienia obok siebie krzyży celtyckich i Znaku Polski Walczącej. Mam głęboką nadzieję, że policja szybko złapie sprawców, a miasto czym prędzej przywróci temu pięknemu zabytkowi poprzedni wygląd – powiedział Onetowi dr Łukasz Męczykowski z Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Sprawa trafiła do policji, ta poinformowała urzędników, którzy zareagowali błyskawicznie i wysłali na miejsce dewastacji ekipę.

– Wykonawca z ramienia Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni niezwłocznie podjął działania w celu usunięcia napisów. Pomnika nie udało się wyczyścić, w związku z tym napisy na czołgu zostaną zamalowane oryginalnym odcieniem farby – oświadczyła Magdalena Kiljan z GDZiZ.

– Szukamy sprawców tej dewastacji – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Aleksandra Siewiert.

Nie znalazła się jednak żadna instytucja edukacyjna, która podjęłaby takie działania wśród młodych ludzi, żeby polski czołg walczący z hitlerowcami przestał stanowić relikt komunizmu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. 1 – już jeden czołg za czasów „wolności” usunięto, z Targu Rakowego, stawiając jedyniesłuszny pomnik
    2 – czołg w Bramie Oliwskiej już nie raz malowano w pokojowe, różowe barwy
    3 – TO JEST CZOŁG CZTERECH PANCERNYCH, na podstawie dziejów tej załogi Przymanowski stworzył „Czterech pancernych i psa”, na nim prawdziwy „Janek” zdobył Skwer Kościuszki w Gdyni i dojechał do Dworu Artusa w Gdańsku

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…