Zapadają kolejne wyroki, które podważają decyzje władz miast, zakazujących na swoim terenie wstępu cyrkom wykorzystującym zwierzęta.

Idea cyrku bez zwierząt powinna stac się cywilizacyjnym światowym standardem /fot. wikipedia commons
Idea cyrku bez zwierząt powinna stac się cywilizacyjnym światowym standardem /fot. wikipedia commons

Kilka dni temu gliwicki sąd unieważnił rozporządzenie prezydenta Częstochowy w tej sprawie. Batalię prawną przegrały również Warszawa, Świdnica, Oświęcim i Ruda Śląska.

Precedens, aby cyrkom odmawiać występów na terenach miejskich, rozpoczął w czerwcu 2015 Robert Biedroń w Słupsku. Jego śladem wkrótce poszły także Warszawa, Wrocław, Częstochowa, Ruda Śląska, Oświęcim i Świdnica. Prezydenci twierdzą, że zdawali sobie sprawę z tego, że taki zakaz można podważyć z prawnego punktu widzenia, jednak jest on niejako elementem dobrej i wskazanej praktyki.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zapowiedziała, że pomimo wyroku zakaz utrzyma i cyrków na teren swojego miasta nie wpuści, do czego zachęciła również prywatnych przedsiębiorców. Decyzję zamierza podejmować na podstawie indywidualnych przesłanek, jednak dała cyrkowcom jednoznacznie do zrozumienia, że w jej mieście nie mają już czego szukać. Od wyroku odwoływać się nie zamierza. Podobną zapowiedź poczynił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Oświęcim chce odwołać się od wyroku i dalej walczyć w sądzie o prawa zwierząt.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Z SĘDZIÓW I PROKURATORÓW NAWOZY DO POMIDORÓW!
  Won do cyrków w zastępstwie tresowanych zwierząt,sk..wiona hołoto !

 2. I bardzo dobrze!
  Urzędnik – nawet kierując się jakimiś szczytnymi ideami – NIE MOŻE STAĆ PONAD PRAWEM!
  A panowie prezydencj, którzy zdawali sobie sprawę z tego że wydając taką decyzję łamią prawo powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
  ——————–
  Zastanawia mnie jedno. Dlaczego posiadając duże poparcie elektoratu, nie spróbują drogi stricte prawnej – działania w celu takiej zmiany ustaw, który automatycznie rozwiążę problem… Czyżby chodzenie na skróty stało się clou polityki w teoretycznym pastwie?

  1. Rozumu życzyć ci nie mogę bo przez Szatana wynaleziony, nie wchodź na rozumu drogę, lecz odejdź z bogiem Urojonym! Spad na szamot!

  2. @666
   Skorpion13 ma tu całkowitą rację. Albo żyjemy w państwie prawa, albo w państwie samowoli urzędniczej. W tym drugim przypadku jakiś urzędnik może np. uznać, że trzeba cię zamknąć za podpisywanie się liczbą Bestii i promocję ideologii zła. Bo tak będzie dobrze i słusznie! Chcesz takiego państwa?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…