Polska i Rosja odnotowały pewien postęp we wzajemnych relacjach. Okazano gotowość do dialogu i umówiono się na kolejne konsultacje.

pixabay.com/pl/kreml-osiem-kopuły-kaplice-połączone/bluesnap
pixabay.com/pl/kreml-osiem-kopuły-kaplice-połączone/bluesnap

Marek Ziółkowski, polski wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Titowem około 4 godzin. Najważniejszą sprawą, jeśli wierzyć oficjalnemu komunikatowi, była kwestia zwrotu wraku rządowego Tupolewa, który do dziś spoczywa pod Smoleńskiem. Odpowiedź Rosji była do przewidzenia: oddamy Polakom szczątki samolotu, jak tylko zakończy się rosyjskie śledztwo w tej sprawie. Czyli niezbyt prędko.

Natomiast w sprawie bezczeszczenia grobów radzieckich żołnierzy, a także likwidacji pomników poświęconych poległym żołnierzom Armii Radzieckiej lub jej dowódcom strony osiągnęły przynajmniej tyle, że postanowiono przekazać tę bardzo ważną dla Rosjan sprawę do omówienia w gronie specjalnej grupy roboczej. Gdyby udało się osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące obie strony, rząd Szydło wypadłby bardzo korzystnie na tle swoich poprzedników z PO, którzy jedyne co potrafili, to doprowadzać do kolejnych wybuchów irytacji ze strony rosyjskiej w tej niesłychanie delikatnej dla nich sprawie.

Obie strony okazały również gotowość do rozwiązania spornej kwestii nieruchomości dyplomatycznych na terytoriach obu krajów.

Według słów ministra Ziółkowskiego rozmowy były „rzeczowe”.

– Wyraźnie zaakcentowałem naszą gotowość do prowadzenia dialogu ze stroną rosyjską – podkreślił Marek Ziółkowski. Władimir Titow został zaproszony do rewizyty w Warszawie w połowie tego roku.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. E- Kresy.pl 23/02/2016, informują, że delegację polską przyjęto w pomieszczeniach dla służby.
    Do refleksji!
    Pozdro.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…