802 osoby zginęły z rąk wojskowej junty, która na początku lutego b.r. przejęła władzę w Mjanmie. Organizacja Assitance Association for Political Prisoners opublikowała kolejny raport.

Raport AAPP ujawnia dokładną liczbę zabitych i prześladowanych z powodów politycznych

AAPP przedstawiła dziś koleje dane odnośnie więźniów politycznych i  ofiar wojskowej junty w Mjanmie. Dzisiejszy raport mówi o 802 osobach zamordowanych, ponad 4100 aresztowanych, 92 oskarżonych, z czego 20 osób usłyszało wyroki śmierci.

Od lutego kraj jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym. W dystrykcie Mindat wprowadzono stan wojenny, ze względu na starcia między armią a lokalnymi bojownikami z Sił Obronnych Chin (rejon Mjanmy). Armia użyła wobec partyzantów helikopterów i artylerii. Siły Obronne Chin uzbrojone w karabiny myśliwskie i strzelby wycofały się, nie chcąc narażać mieszkańców na dostanie się w ogień krzyżowy i jeszcze większe straty w ludziach.

Kilka tysięcy osób uciekło i schroniło się w dżungli. To mieszkańcy Mindat i partyzanci. Według Reutera może to być nawet 8 tys. osób. Świadkowie podają, że brakuje jedzenia, a wojsko blokując drogi uniemożliwia powrót do miasta.

ONZ interweniuje

Wielka Brytania i USA zaapelowały do sił wojskowych puczystów o „unikanie ofiar cywilnych”. ONZ przełożył planowane na dziś głosowanie o wstrzymaniu wszelkich dostaw broni i amunicji do Mjanmy. Reuters podaje, że głosowanie zostało przełożone ze względu na oczekiwane większe poparcie rezolucji w ciągu najbliższych dni. W projekcie rezolucji ONZ apeluje o uszanowanie demokratycznych wyborów, powstrzymanie się od przemocy wobec pokojowo manifestujących oraz zaprzestanie sprzedaży broni i amunicji przez kraje członkowskie.

Mjanmie grozi głód

Wojna domowa i pandemia Covid sprawiły, że sytuacja ludności cywilnej jest tragiczna. World Food Organization opublikował niedawno zatrważający raport, który mówi, że w Mjanmie za chwilę zacznie się głód. Ceny produktów spożywczych rosną, ludzie masowo tracą pracę i uciekają przed wojną. Według raportu ponad 3 miliony osób może zostać dotkniętych głodem i niedożywieniem.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

PiS minus troje = brak większości w Sejmie

Troje posłów opuściło szeregi rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Przywiązanie do zas…