Dania, Niemcy i Holandia współpracują od 2014 roku w zakresie promocji zasad dobrostanu zwierząt. Rok później dołączyła do nich Szwecja. Teraz chcą stworzyć unijną platformę regulującą przepisy.

fot. zw.lt

Ministerstwa rolnictwa tych czterech państw porozumiały się i wydały oświadczenie, że potrzebna jest nowa strategia – dobrostan zwierząt hodowlanych w krajach UE musi się poprawić.

W krajach Unii przeprowadzono ankiety, które wykazały, że zarówno ustawodawcy, jak i sami hodowcy zainteresowani są wprowadzeniem jednolitych przepisów, czyniących los zwierząt przeznaczonych na mięso mniej okrutnym. Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało wnioski płynące z ankiet – okazuje się, że 9 na 10 obywateli krajów EU chce poprawy losu zwierząt hodowlanych i uważa, że unijne standardy w tym zakresie powinny się poprawić. 59 procent odpowiedziało, że jest w stanie zapłacić nawet o 5 proc. wyższą cenę za produkty spożywcze, jeśli byłyby bardziej przyjazne zwierzętom.

Nowe regulacje dotyczyć mają przede wszystkim trzody chlewnej: postanowiono ograniczyć zabiegi obcinania ogonków u prosiąt, zwiększyć przestrzeń w kojcach przy grupowym utrzymywaniu świń i zakazać kastracji, a także obniżyć zużycie antybiotyków, wprowadzić dobre praktyki przy promocji i częstszej kontroli zdrowia zwierząt.

Dania, Niemcy, Holandia i Szwecja chcą również stworzyć specjalną platformę dla krajów UE, koordynującą wprowadzanie i ujednolicanie przepisów dotyczących godnych warunków w hodowlach. Platforma ta ma działać przy Komisji Europejskiej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…