24-godzinny strajk pracowników sektora publicznego w Portugalii rozpoczął się w piątek nad ranem. Sparaliżował funkcjonowanie służby zdrowia i oświaty. Protestujący domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy.

Strajk pracowników budżetówki sparaliżował Portugalię / flickr.com

Według Ruia Raposo z federacji syndykatów administracji publicznej Frente Comum, współorganizatora strajku, w piątkowym proteście bierze udział około 75 proc. pracowników budżetówki. W służbie zdrowia i w szkolnictwie w normalnym trybie wykonywało obowiązki zaledwie 10 proc. załóg.

Głównym żądaniem protestujących jest poprawa warunków pracy w sektorze publicznym oraz podwyżka płac. „Przez kilka ostatnich lat zarobki zatrudnionych w portugalskiej sferze budżetowej były zmniejszane o kilka procent. Chcemy, aby obecny socjalistyczny rząd przeszedł od słów do czynów i przywrócił utracone przez pracowników pensje” – wyjaśnił przedstawiciel Frente Comum. Raposo powiedział, że protestujący chcą również, aby wprowadzony w Portugalii od ubiegłego roku 35-godzinny tydzień pracy objął wszystkich pracowników sfery publicznej. „W dalszym ciągu znaczna część pracowników nie może korzystać z krótszego tygodnia pracy, gdyż ustawa przewiduje, że przywilej ten dotyczy tylko osób mających umowę z instytucją państwową. Tymczasem w samych portugalskich szpitalach około 50 proc. załogi ma tzw. umowy indywidualne, zawierane przez pracowników z podmiotami prywatnymi” – wskazał Raposo.

Na skutek strajku w większości portugalskich szpitali i przychodni medycznych w piątek odwołano zabiegi, a na ostrych dyżurach tworzyły się długie kolejki pacjentów. Piątkowy strajk jest jednym z największych protestów społecznych od czasu, gdy do władzy w listopadzie 2015 r. doszedł socjalistyczny gabinet Antonia Costy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy portugalscy socjaliści to są tacy „socjaliści” jak ci Holland’a z Francji ? Pytam bo nie wiem.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

,,Nasz rząd wspiera głównie firmy i zapomina o pracownikach” – wielotysięczne protesty robotnicze w Portugalii

Tysiące pracowników demonstrowało się w sobotę w miastach i miasteczkach na terenie całej …