Nowe posiedzenie Sejmu przyniosło nowe emocje. Niestety, negatywne. Jerzy Gosiewski z PiS zaproponował legalizację komercyjnego odstrzału żubrów. Poseł zapomniał jednak, że zwierzęta te są chronione unijnymi przepisami.

Jerzy Gosiewski / fot. facebook.com/zofia.wojciechowska.3

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu trwało również posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska. Politycy dyskutowali na nim o gospodarowaniu populacją żubra w Polsce. W pewnym momencie głos zabrał poseł Jerzy Gosiewski z Warmii i Mazur. Parlamentarzysta powiedział, że jego zdaniem powinno się dopuścić do komercyjnych polowań na żubry. Co ciekawe, swój pomysł uzasadnił nie potrzebą zapewnienia uciech bogatym konsumentom mordów na zwierzętach, lecz troską o żubrzą populację. Dlaczego więc polowania mają mieć charakter rekreacyjny, a nie nakierowany na kontrolę ilości osobników? Tej sprzeczności pan poseł już nie wyjaśnił.
O tym, jak bardzo odkleił się od rzeczywistości poseł Gosiewski świadczy komentarz prof. Rafała Kowalczyka. – Strzelanie wypacza ideę ochrony unikalnego gatunku – cudem uratowanego przedstawiciela legendarnej megafauny sprzed kilkunastu tysięcy lat. Jeśli jedynym sposobem na zarządzanie populacjami żubrów jest dokarmianie zwierząt, a potem polowanie na nie, to jest to porażka naszego systemu ochrony przyrody – mówi naukowiec z Instytutu Biologii Ssaków PAN Białowieża w rozmowie z „Newsweekiem”. Kowalczyk przypomina również, że żubry są chronione przez prawo Unii Europejskiej, a na polowania nie zezwala też polskie prawo łowieckie ani ustawa o ochronie przyrody. Kiedy więc można strzelać do żubrów? Wyłącznie w wyjątkowych przypadkach – chorób czy gwałtownego wzrostu populacji, a nawet wtedy nie można zabić więcej niż 5 proc. osobników z danego regionu. – Tak więc w stadzie w Puszczy Boreckiej, które liczy 110 sztuk żubrów, liczba zezwoleń nie powinna przekraczać 5-6 osobników. Dla porównania, w Puszczy Białowieskiej, gdzie żyje blisko 600 żubrów, zezwoleń mogłoby być 25, ale w ostatnim roku odstrzelono tam tylko trzy osobniki – podsumował prof. Kowalczyk.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jego trzeba odstrzelić będzie mniej pazernych durniów w kraju. ZOSTAWCIE W KOŃCU NASZE ŻUBRY W SPOKOJU!!!

  2. Prochu nie wymyślił. Już w poprzednich wiekach ludzkość dała przyzwolenie na zabijanie ludzi tym, którzy maja władzę. To jakimś żubrem ma się opiekować? Załapie się na poselska emeryturę, dorobi +500 i będzie urządzał komercyjne polowania na odrodzona z trudem zwierzynę. A tyle się użalano na chłopską ciemnotę, że po pierwszej wojnie światowej wyniszczyli żubry. Nastała epoka światłego kataklizmu. Dęby, żubry, bobry. Pora też na zbędnych ludzi, nieprawdaż?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…