Nowe posiedzenie Sejmu przyniosło nowe emocje. Niestety, negatywne. Jerzy Gosiewski z PiS zaproponował legalizację komercyjnego odstrzału żubrów. Poseł zapomniał jednak, że zwierzęta te są chronione unijnymi przepisami.

Jerzy Gosiewski / fot. facebook.com/zofia.wojciechowska.3

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu trwało również posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska. Politycy dyskutowali na nim o gospodarowaniu populacją żubra w Polsce. W pewnym momencie głos zabrał poseł Jerzy Gosiewski z Warmii i Mazur. Parlamentarzysta powiedział, że jego zdaniem powinno się dopuścić do komercyjnych polowań na żubry. Co ciekawe, swój pomysł uzasadnił nie potrzebą zapewnienia uciech bogatym konsumentom mordów na zwierzętach, lecz troską o żubrzą populację. Dlaczego więc polowania mają mieć charakter rekreacyjny, a nie nakierowany na kontrolę ilości osobników? Tej sprzeczności pan poseł już nie wyjaśnił.
O tym, jak bardzo odkleił się od rzeczywistości poseł Gosiewski świadczy komentarz prof. Rafała Kowalczyka. – Strzelanie wypacza ideę ochrony unikalnego gatunku – cudem uratowanego przedstawiciela legendarnej megafauny sprzed kilkunastu tysięcy lat. Jeśli jedynym sposobem na zarządzanie populacjami żubrów jest dokarmianie zwierząt, a potem polowanie na nie, to jest to porażka naszego systemu ochrony przyrody – mówi naukowiec z Instytutu Biologii Ssaków PAN Białowieża w rozmowie z „Newsweekiem”. Kowalczyk przypomina również, że żubry są chronione przez prawo Unii Europejskiej, a na polowania nie zezwala też polskie prawo łowieckie ani ustawa o ochronie przyrody. Kiedy więc można strzelać do żubrów? Wyłącznie w wyjątkowych przypadkach – chorób czy gwałtownego wzrostu populacji, a nawet wtedy nie można zabić więcej niż 5 proc. osobników z danego regionu. – Tak więc w stadzie w Puszczy Boreckiej, które liczy 110 sztuk żubrów, liczba zezwoleń nie powinna przekraczać 5-6 osobników. Dla porównania, w Puszczy Białowieskiej, gdzie żyje blisko 600 żubrów, zezwoleń mogłoby być 25, ale w ostatnim roku odstrzelono tam tylko trzy osobniki – podsumował prof. Kowalczyk.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jego trzeba odstrzelić będzie mniej pazernych durniów w kraju. ZOSTAWCIE W KOŃCU NASZE ŻUBRY W SPOKOJU!!!

  2. Prochu nie wymyślił. Już w poprzednich wiekach ludzkość dała przyzwolenie na zabijanie ludzi tym, którzy maja władzę. To jakimś żubrem ma się opiekować? Załapie się na poselska emeryturę, dorobi +500 i będzie urządzał komercyjne polowania na odrodzona z trudem zwierzynę. A tyle się użalano na chłopską ciemnotę, że po pierwszej wojnie światowej wyniszczyli żubry. Nastała epoka światłego kataklizmu. Dęby, żubry, bobry. Pora też na zbędnych ludzi, nieprawdaż?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Lokatorzy: spadkobiercy chcą dostać przedwojenne kamienice? Niech najpierw spłacą hipoteki

Czy tzw. prawowici właściciele powinni dostawać całą kwotę wartości nieruchomości w ramach…