Henryk Gulbinowicz

Ostatnie decyzje Watykanu, nakładające dolegliwe kary dla 97-letniego kardynała Henryka Gulbinowicza, formalnie potwierdzają oskarżenia hierarchy, które pojawiały się w przestrzeni publicznej od lat.

Przypomnimy, że kardynał otrzymał m.in. zakaz używania insygniów biskupich i odprawiania nabożeństw oraz został pozbawiony prawa do pochówku w katedrze. Słusznie zatem zauważył rzecznik wrocławskiej kurii: „surowość tego wyroku pozwala powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że potwierdziły się zarzuty stawiane kardynałowi”. A zarzuty dotyczyły m.in. ukrywania przed odpowiedzialnością karną księży pedofilów, sam kardynał był oskarżany o seksualne molestowanie.

W tej sytuacji 25 posłów Lewicy zwróciło się z pismem do prezydenta Andrzeja Dudy, z mocy urzędu przewodniczącego Kapituły Orderu Orła Białego, o odebranie Gulbinowiczowi tego odznaczenia. Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie, przyznawane jest ludziom mającym znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Posłowie Lewicy uznali, że w świetle ostatnich ustaleń Henryk Gulbinowicz nie spełnia tych warunków i wnioskują o odebranie mu tego najwyższego polskiego orderu, nie wzbudza ani respektu, ani szacunku. Kapituła ma takie prawo.

„W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół osoby kardynała Henryka Gulbinowicza, w tym coraz mocniejszych oskarżeń o molestowanie i ukrywanie pedofilów, a także decyzji Stolicy Apostolskiej o nałożeniu na kardynała sankcji dyscyplinarnych, zwracamy się do Pana Prezydenta o podjęcie działań zmierzających do odebrania mu Orderu Orła Białego”, napisali posłowie w liście do prezydenta.

Inicjatorem stanowiska posłów jest Krzysztof Śmiszek, który napisał, że odznaczenie to jest „szargane przez osobę, która na to nie zasługuje”. Andrzej Duda do tej pory nie zareagował na pismo posłów Lewicy.

Pod pismem podpisali się: Krzysztof Śmiszek, Joanna Scheuring-Wielgus, Gabriela Morawska-Stanecka, Joanna Senyszyn, Robert Biedroń, Maciej Kopiec, Katarzyna Ueberhan, Karolina Pawliczak, Anita Sowińska, Jan Szopiński, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Robert Kwiatkowski, Tomasz Trela, Monika Falej, Anita Kucharska-Dziedzic, Beata Maciejewska, Maciej Gdula, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Wanda Nowicka, Robert Obaz, Monika Pawłowska, Marek Rutka, Anna Maria-Żukowska oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…