Homofobiczna agresja prezydenta wzbudziła oburzenie ludzi, którzy walczyli z nazistami podczas II wojny światowej. Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego wydały oświadczenie, w którym wyrażają zaniepokojenie dehumanizacją i atakami na mniejszości i słabszych.

Uczestnicy słynnego zrywu przeciwko nazistowskim okupantom stają po stronie mniejszości walczących o równe prawa w niezwykle ważnym momencie. Spece od marketingu politycznego Andrzeja Dudy uznali, że najlepszym sposobem na mobilizacje wyborców jest pobudzenie prymitywnych homofobicznych przekonań, pokutujących w umysłach części społeczeństwa. W ostatnich dniach prezydent „zabłysnął” kilkoma wypowiedziami, w których zaatakował osoby LGBT, odmawiając im człowieczeństwa i redukując do ideologii.

– To był bolszewizm. To było ideologizowanie dzieci. Dzisiaj też nam i naszym dzieciom próbuje się wciskać ideologię, ale inną. Zupełnie nową, ale to też jest neobolszewizm. Jeżeli w szkole przemyca się ideologię, żeby zmienić punkt widzenia dzieci i ustawić ich patrzenie na świat poprzez ich seksualizację w dziecięcym wieku, coś co jest sprzeczne z najgłębszą logiką dojrzewania człowieka w sposób spokojny i zrównoważony, to to jest ideologia i nic innego – mówił Andrzej Duda w Brzegu trzy dni temu.

Na słowa prezydenta zareagowała społeczność międzynarodowa, Duda został potępiony m.in. przez Komisję Europejską, ale również przez polskiego RPO oraz całą plejadę instytucji i organizacji społecznych.

Teraz Andrzej Duda otrzymał być może najboleśniejszy cios – zadany przez patriotycznie nastawionych bohaterów walki z nazizmem.

Powstańcy uważają, że „każdemu człowiekowi należy się szacunek i godność, również temu, który ma odmienne preferencje seksualne”

Wyrażają zaniepokojenie faktem iż, „od kilku dni słyszymy słowa, które negują człowieczeństwo drugiej osoby”.

Ich zdaniem jest to kopiowanie retoryki najbardziej zbrodniczej ideologii. „ W wyniku głoszenia bardzo szkodliwych treści, że osoby homoseksualne to nie ludzie, wprowadza się tragiczną w skutkach narrację. Postrzega się w niej drugiego człowieka jako przedmiot pozbawiony jakichkolwiek uczuć, afektów i emocji. Słowa, które słyszała cała Polska, ale i świat, muszą spotkać się z radykalnym sprzeciwem ludzi przyzwoitych” – zauważają powstańcy.

Uczestnicy zrywu podkreślają, że właśnie z głosicielami takich ideologii walczyli w 1944 roku. „To w czasie Powstania Warszawskiego walczono o to, aby przywrócić godność człowiekowi, która została odebrana przez okupanta. Nie będziemy obojętni wobec dehumanizacji mniejszości, przypominającej najgorsze czasy, w których mieliśmy okazję żyć. Uważamy, że mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych. Nie ma zgody na akty przemocy, w tym słownej, wobec jakichkolwiek ludzi, w jakiejkolwiek postaci w wolnej, demokratycznej, tolerancyjnej Polsce, w Unii Europejskiej. Nie ma zgody na poniżanie mniejszości seksualnych w kraju, w którym homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność”

Powstańcy apelują do pisowskich decydentów, aby zakończył się spektakl deptania godności. „Krzywda ludzka, szykany i poniżanie naprawdę nie są warte korzyści politycznych. Apelujemy do Polaków słowami Mariana Turskiego – „Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana”. My nie będziemy” – zaznaczają. 

Agresje Andrzeja Dudy skomentowała także uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. – To coś, co jest obrażające ludzką godność. Ja takiej wypowiedzi nie potrafię skojarzyć z wolnym krajem. Tak mówili Niemcy o Żydach. My to byliśmy podludzie, a oni, to byli już nieludzie. To jest faszyzm, który odmawia człowiekowi z powodu jego inności prawa do tego, żeby go szanować – podkreśliła.

– Czego dowodem jest także fakt, że tak trudno jest ratować dziecko, jeżeli nie ma społeczeństwa, które rozumie, że to dziecko nie jest niczemu winne. Tak trudno jest rodzicom udźwignąć świadomość, że dziecko ma taką depresję, że może polenić samobójstwo. Bardzo współczuję wszystkim matkom, które muszą teraz w Polsce znosić takie nieszczęście, jakie spotyka ich dzieci z powodu tego, że nie ma u nas zrozumienia dla tego, co najważniejsze w życiu człowieka: że każdy ma swoją godność – zaznaczyła.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I dlatego PiS znienawidził Powstańców Warszawy i AK a zastąpił ich bandytami przeklętymi i kolaborantami hitlerowskimi z Brygady Świętokrzyskiej.

 2. Duda to jest….. Ale to nie powód, żeby panowie z biało-czerwonymi opaskami na ramionach i z orzełkami o zakutych łbach mogli się bez skrępowania wypowiadać na jakikolwiek temat. Raz już się wypowiedzieli. Efekty wciąż widać. Zaś tam gdzie mogli, stali z karabinami u nogi, a transporty z ludźmi zapychały kominy krematoriów (wcześniej – jarów i dołów)…

  1. Kury nie uchodzą za zbyt inteligentne ptaki. I coś w tym jest.

   Upierzony troll prawacki, od dawna składa śmierdzące jajka na tym portalu.

   Co do meritum: jest różnica miedzy politycznymi macherami, którzy rozpoczęli Powstanie Warszawskie (w rodzaju Bora-Komorowskiego czy Chruściela), a ideowymi powstańcami, których pozostałości dziś zabrały głos w sprawie LGBT. Obrażanie tych wiekowych ludzi jest głupie, niewłaściwe i służy jedynie faszystom z pisu.

  2. @Jacej.
   Nie bredź! Ci sami ludzie z opaskami w latach 70 krzyczeli ,,pomożemy”, a dziś wyklinają ,,komunę”, ZSRR a w szczególności Josifa Wissarionowicza…
   Poza tym mając dziewięćdziesiątkę czy setkę na karku demencja już daje o sobie znać i to bardzo wyraźnie…

  3. @ sk.rwion13 Wyjątkowo chamski komentarz, nawet jak na twoje niskie standardy.

  4. @Xyz…
   Ale… jakiś merytoryczny argumencik??? tyci, tyciuchny… plizzzz.

  5. Jacej. By mówić o czyjejkolwiek inteligecji, warto byś sam się w nią wyposażył… Trudne? Tak właśnie myślałem…
   A co do meritum, warto byś o ideowość zapytał trupy warszawiaków z tamtych „ideowych” chwil, wciąż leżące pod warszawskim brukiem. Też trudne? Hm… Tego się nie spodziewałem… Postukajże w bruk… I jak?

   Ci obecni starcy wtedy byli ideowi. Ale gdy dojrzeli, chyba powinni byli zrozumieć, że są katami. I ludzi, i miasta, i Polski. Tak, wiem. Wciąż nie kumasz. I dobrze ci tym zapewne.
   Widzisz, mądralo. Ja, z takim obciążeniem jak ci bojownicy, bym się dawno powiesił. Rozumiem, że ty dla odmiany – dawno byś się obwiesił wisiorkami na wstążeczkach i dopłatami do renty za likwidację miasta. Bhrawo ty!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Colin Powell, współodpowiedzialny za wojnę w Iraku, nie żyje. Joe Biden pożegnał ”drogiego przyjaciela”

Czołowi politycy amerykańskiego imperium oddają ostatni hołd Colinowi Powellowi, byłemu se…