Przed 1 sierpnia rozkręca się akcja medialna przeciw nadużywaniu znaku Polski Walczącej.

Polska Walcząca, fot. wikimedia commons
Polska Walcząca, fot. wikimedia commons

Jak na razie na YouTube dostępny jest 20-sekundowy zwiastun. Pełna wersja filmu „wejdzie” o godz. 17.00 1 sierpnia – w 72. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomysłem twórców było dać do myślenia wszystkim, którzy w sposób „niegodny” używają kotwicy.

– Akcja „Upamiętniaj godnie” jest próbą zwrócenia uwagi na korzenie i powagę symbolu Polski Walczącej – powiedział pomysłodawca kampanii Antoni Ferency. – Chcemy przypomnieć o historii tego znaku i mówić o tym, jak (…) jest teraz wykorzystywany. (…) W sferze symboliki narodowej i historycznej zauważamy, że konkretne elementy są bardzo mocno wykorzystywane w popkulturze. To ma swoje dobre strony, ale niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. Można zaobserwować w społeczeństwie, że ten znak jest nadmiernie używany. Zaczyna być stosowany bez świadomości tego, co oznacza i do czego się odnosi. Właśnie z tym chcielibyśmy walczyć.

A znak kotwicy, nota bene chroniony prawem (za jego znieważanie grozi odpowiedzialność karna) jest wykorzystywany przeróżnie: na koszulkach, naklejkach na samochód, kubeczkach, portfelach i tym podobnych gadżetach. Póki co kampania nie określiła, jakie są „godne” sposoby wykorzystania koszulki ze znakiem PW. Bo nie walczy z samą produkcją powstańczych gadżetów jako taką – a właśnie to wydaje się głównym problemem bezmyślnego obnoszenia znaku odnoszącego się do tragicznego dla mieszkańców Warszawy wydarzenia.

Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej stoi w kontrze do całej akcji. Przed 1 sierpnia zachęca do upamiętniania śmierci ponad 150 tys. mieszkańców Warszawy darmowymi naklejkami na samochody.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…