Przeciwko społecznemu przyzwoleniu i bierności organów ścigania. List Rzecznika Praw Obywatelskich do Andrzeja Seremeta jest mocnym głosem domagającym się reakcji w sytuacji eksplozji agresji i nietolerancji wobec imigrantów.

RPO Adam Bodnar / wikipedia commons
RPO Adam Bodnar / wikipedia commons

„W związku z napływem do Europy licznych grup migrantów wspólnota międzynarodowa, a w szczególności Unia Europejska, stoi wobec ogromnego wyzwania zapewnienia adekwatnego wsparcia dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy. Procesowi temu towarzyszą napięcia konflikty, o różnej genezie i przebiegające na różnych płaszczyznach” – takimi słowami zaczyna się list Adama Bodnara do Andrzeja Seremeta.

Rzecznik zauważa dalej, że język jakim posługują się uczestnicy debaty publicznej na temat problemu uchodźców został zdominowany przez uprzedzenia i niechęć oraz „nie sprzyja budowaniu kultury szacunku i otwartości wobec migrantów, negatywnie oddziałując na postawy społeczne”.  Zdaniem Bodnara znaczna część mediów i polityków tendencyjnie akcentuje jedynie zagrożenia wynikające z przyjęcia przybyszy z krajów dotkniętych wojną oraz zwyczajnie szczuje zwykłych obywateli przeciwko nim.

RPO wskazuje na niezwykle ważną rolę polskiej prokuratury, która ma obowiązek w zdecydowany sposób przeciwdziałać narastającej agresji.  – Szczególna odpowiedzialność spoczywa w tym zakresie na organach ścigania zobowiązanych do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terytorium naszego kraju, w tym odpowiedniego reagowania na przestępstwa dyskryminacyjne – pisze Bodnar.

Rzecznik akcentuje również problem mowy nienawiści, będący zjawiskiem coraz poważniejszym i niestety – coraz częściej bagatelizowanym. – Społeczne przyzwolenie oraz brak szybkiej i adekwatnej reakcji ze strony właściwych organów państwowych na zdarzenia motywowane nienawiścią, sprzyjają narastaniu wrogich postaw, utrwalaniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń – podkreśla Bodnar.

Na agresje i przemoc narażone są szczególnie osoby odmienne pod względem rasowym, etnicznym oraz wyznaniowym. Rzecznik zaznacza, że do konkretnych incydentów nie dochodzi wyłącznie na ulicach lecz coraz częściej w przestrzeni internetu, gdzie sprawcy przestępstw mają wciąż poczucie anonimowości i bezkarności. To zjawisko, zdaniem Bodnara powinno się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów ścigania.

Co ważne – przyczyn powstawania nienawistnych postaw Bodnar upatruje w systemie gospodarczym – poczuciu niestabilności ekonomicznej, niskich płacach i wynikającej z nich frustracji oraz braku odpowiednich świadczeń socjalnych.

Na biurko Seremeta trafił również wniosek o przedstawienie oceny skuteczności działania prokuratorskich zespołów, których zadaniem jest zwalczanie przestępstw motywowanych nienawiścią do innych grup etnicznych, narodowych i religijnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. za to określenia jak „ksenofob”, „nacjonalista'”, „komuch”, „faszysta”, etc TO WYRAZY MIŁOŚCI.
  Panie Bodnar, a może jednak skupi się pan na OBRONIE PRAW OBYWATELSKICH w tym 2 mln bezrobotnych, tych młodych na śmieciówach. tych OBYWATELI KTÓRZY będą musieli spłacać zadłużenie, etc. WOLNOŚCIĄ WYPOWIEDZI,
  A może się pan rzecznik PUKNIE w ten swój „helsiński” łeb i się zastanowi się DLACZEGO OBYWATEL RPjakiśtamnumer praktykują „mowę nienawiści”. Na te tysięcy „profesorów” czy „etyków” Wybiórczej czy KPolitycznej czy TVN24 czy … to bym raczej nie liczył.

 2. słuchaj Pan Panie rzecznik dwa lata czytam prawo a dziecko które chce wrócić do biologicznej matki jest bliskie załamaniu nerwowego w związku że Sąd w Kwidzynie je tam wysłał SSR U,BAKIERSKA ,a wy i sad macie to gdzieś ,wysyłacie bzdurne pisma wprost debilne ,mimo ze już od 18 kwietnia 2014 mogę si za opiekować dziećmi mojej partnerki chcecie nam dowalić islamistów a córki co dalej w Pułtusku na chwałę CZEGO prawa tu nie ma prawa ,rzecznik spraw dyscyplinarnych sądu już 6 miesiąc prząglada akta 44/14 z kwidzyna, a wy NIE ROBICIE NIC. to jest dopiero hipokryzja.

 3. A co z Sędziami SĄDU REJONOWEGO w Kwidzynie wydział III Rodzinny ile można pisać do prokuratury generalnej ,to kpina nie Sąd wystawiają opinie nawet nie posiadając akt sprawy ale się na nie powołują ,udzielają urlopowania dla skonfliktowanej rodziny zamiast dla biologicznej matki,zakładaja akta w sadzie mimo że nie było wniosku o to, ani opłacenia ani zachowania procedur,po dwóch latach od nadania zabezpieczenia ,żądają badań w rodk ,rodzic zabezpieczenie pieczy mimo że prawo tego nie przewiduje ,umieszczają dzieci w skonfliktowanej rodzinnie 300 km od matki mimo że SN najwyższy uznaje to za brak konaktow rodzic dziecko co jest szkodą dla dziecka i jego uczuć ,co pan zrobil przez dwa lata tego bezprawia…NIC…a my mamy wierzyc w ideologię imigrancką….

 4. czlowieku o czym ty pleciesz ,ja walcze o przywrucenie corek do domu ,bo mam z żoną wreszcie warunki a wy popieracie Sąd Rejonowy ktory lamie prawo ,malo tego pisalem że skarże się na jedno instancyjnośc zażaleń sadowych mimo że w konstytucji art 72 mamy zagwarantowane dwu instancyjość ,dostalem odpowiedz od WAS pan sytuacja jest inna ,inna nż konstytucja przeiduje ?w zwiazku z tym nie macie prawa wypowiadać się absolutnie skoro nawet konstytucji nie szanujecie…

 5. Heh , powstrzymać falę nienawiści wobec uchodźców. Chyba pęknę ze śmiechu. Czy chodzi o tych uchodźców których w Polsce nie ma i zapewne nie będzie bo oni sami nie chcą tu być? Jak można nienawidzić kogoś kogo nie ma? Pojeb…o was?

 6. Mówiąc krótko: wolność słowa polega w „demokracji” na tym,że nie wolno krytykować pomysłów władzy ? Oczywiście pomysły sugerujące wymordowanie imigrantów faktycznie są co najmniej sporą przesadą,tym niemniej pan Rzecznik Praw Obywatelskich nawołujący do czegoś,co nadużyte może prowadzić do łamania praw obywatelskich ?

  Oczywiście można zabronić „mowy nienawiści” – tworu równie niebezpiecznego dla wolności słowa co „obraza uczuć religijnych”. Można zamykać ludzi i wysyłać policję na nich.Lecz doprowadzi to nieuchronnie do eskalacji – prędzej,czy później. Na przymusowym wciskaniu imigrantów i polityce wyzywania od faszystów społeczeństwa zyskają ostatecznie właśnie faszyści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…