Site icon Portal informacyjny STRAJK

Pożary potęgują dewastacje atmosfery Ziemi

Pożar lasu

www.flickr.com/photos/governmentofalberta/

Buszujące tego lata po całej planecie ogromne pożary lasów szkodzą atmosferze ziemskiej o wiele bardziej niż emisja bezpośrednio generowana przez człowieka.

Napisał o tym brytyjski „Daily Mail”. Jak podaje gazeta, ostatnie pożary wyrzuciły do atmosfery 4,7 gigaton CO2. Takie dane podaje służba monitorująca atmosferę „Kopernik”. To specjalny program do obserwacji Ziemi. Nadzoruje go Komisja Europejska, ale dane są dostępna dla wszystkich zainteresowanych na świecie. Zapewnia dokładne i aktualne informacje, które służą do koordynowania działań związanych z ochrona środowiska, wspiera działania służb w czasie katastrof klimatycznych oraz dostarcza danych dla rozumienia zmian, jakie zachodzą w ziemskim klimacie.

Dane z „Kopernika”, na które powołuje się brytyjska gazeta świadczą o tym, że pożary produkują gigantyczne ilości CO2. Wspomniane 4,7 gigaton CO2 to więcej niż wyprodukowała w ciągu roku cała Unia Europejska. Jej wkładem w ocieplenie atmosfery to 2,7 gigaton CO2 w zeszłym roku. Co gorsza, jak wskazują eksperci, dotychczasowe ilości wyrzucanego z powodu pożarów gazu mogą jeszcze ulec zmianie, ponieważ sezon pożarów się nie zakończył. W zeszłym roku pożary np. w Kalifornii trwały do grudnia.

Centrum «Kopernik” zwraca uwagę na płonące lasy na Syberii. To ogromne połacie płonących lasów. Ich gaszenie na całym terytorium pożarów jest niemożliwe technicznie (dotarcie ludzi jest do pożarów płonących tysiące kilometrów od ludzkich siedzib jest niewykonalne, zaś samolotów – nieopłacalne). Trzeba czekać aż naturalnie same się zakończą. W samej republice Sacha (Rosja) do początku sierpnia pożary lasów wyrzuciły w atmosferę 505 megaton, podczas gdy w całym zeszłym roku było to 450 megaton. Dym w Jakucji tworzy dywan o parametrach 3 tys. km na 4 tys. km. Jednak nie tylko Syberia dokłada się do ocieplenia klimatu. Płonie południe Europy i lasy Bliskiego Wschodu. To wszystko razem tworzy dodatkowy impuls do zmian klimatycznych.

Exit mobile version