Prawo Godwina mówi o tym, że kto pierwszy powoła się w swojej wypowiedzi na Adolfa Hitlera lub III Rzeszę automatycznie przegrywa dyskusję. Z czystej przyzwoitości metafory odnoszące się do Holokaustu lub innych czystek etnicznych nie powinny być używane. Zwłaszcza w polityce. Ale to nie porównanie, którego dokonała Młoda Lewica – przedstawiające Leszka Balcerowicza jako Mengele polskiej gospodarki – było w całej sytuacji najgorsze. Zresztą, jak już na tych łamach zauważono, porównanie jest cokolwiek starsze, ukuły je same ofiary transformacyjnego eksperymentu. Gorsze jest to, że przy okazji znowu dowiedzieliśmy się o klubie Lewicy czegoś, czego niby się domyślaliśmy, ale woleliśmy myśleć optymistycznie.

Sondaże pokazują, że poparcia lewicy przybywa, zwłaszcza wśród młodych. Robert Biedroń wstawia na Facebooka memy, które udostępniają osoby niezwiązane z polityką. WPunkt otworzyło telewizję internetową. Piotr Ikonowicz – ideowy socjalista – jest jednym z głównych kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak na to, jakim krajem jest Rzeczypospolita Polska, nie wygląda to źle. Z drugiej strony jednak od września Lewica pomału traci posłów i posłanki – i w Sejmie, jak i Parlamencie Europejskim.

Przejście Hanny Gill-Piątek do Szymona Hołowni było dla wielu z nas bolesne. Transfer Moniki Pawłowskiej do Porozumienia Jarosława Gowina stanowił raczej zimny prysznic. Nie dało się już ukrywać tego, co bardziej wnikliwi obserwatorzy widzieli i tak – parlamentarna Lewica ma w swoich szeregach element bezideowy, ba – neoliberalny, wstydzący się robotniczych fundamentów, na jakich, mimo wszystko, oparta jest socjaldemokracja. Frakcję tę na potrzeby tego tekstu nazwę Kopcem Kreta. Zaraz stanie się jasne, dlaczego.

Mocne wyrazy poparcia przesłał Balcerowiczowi Łukasz Kohut, jeden z dwóch europosłów, którzy pozostali Wiośnie. To mocny i jednoznaczny komunikat. Bo kiedy europoseł lewicowej partii pisze publicznie „Murem za Balcerowiczem”, ostatecznie odrzuca swoją polityczną przynależność. Odcina się od ruchu, który stara się pokazywać Polakom, że inna polityka jest możliwa. Że zamykanie fabryk, wyrzucanie ludzi na bruk nie muszą być trudną codziennością. Sam ustawia się po stronie tych, którzy rozsprzedali polski przemysł i doprowadzili do biedy miliony obywateli naszego kraju. Kiedy zresztą przyjrzyjmy się zapleczu Łukasza Kohuta, otworzy się przed nami cały elementarz neoliberalnej niby-lewicy, która nie dąży do poprawy warunków ekonomicznych i skupia się wyłącznie na elementach tożsamościowych.

Nie Kohut pierwszy jednak wyraził swoje poparcie dla Leszka Balcerowicza i osiągnięć całej ekipy odpowiadającej za transformację ustrojową. Szef jego partii – Wiosny – jeszcze w czasach, gdy rządził Słupskiem korzystał z porad założyciela FOR. Piotr Nowak na łamach Strajku napisał wówczas, dlaczego Robert Biedroń stracił jego głos w będących jeszcze melodią przyszłości wyborach prezydenckich. Później wybory się odbyły, Biedroń przepadł i teraz przesiaduje najczęściej z Kohutem – w Brukseli. Tymczasem śląski nacjonalista, entuzjasta polskiej szkoły neoliberalizmu Łukasz Kohut sam do Parlamentu Europejskiego nie wszedł. Potrzebował do tego ludzi, którzy zaplanują i skutecznie poprowadzą kampanię wyborczą, a potem zadbają o biuro itd. Ludzi takich jak Maciej Kopiec – człowiek dotychczas zaangażowany wyłącznie w ruchy Janusza Palikota oraz handel nieruchomościami. Kopiec jesienią 2019 r. uzyskał „jedynkę” na listach Lewicy w okręgu rybnickim. 14 793 osoby zagłosowały na lewicowego kandydata. Półtora roku później sam zainteresowany, zdementował jakoby był „lewakiem”.

Czy do Kopca Kreta należała też Monika Pawłowska? Nawet jeśli nie dosłownie, to mechanizm kolesiostwa, które jest ważniejsze niż ideowość, był ten sam. Do tego Pawłowska, podobnie jak Kohut, też wychowała swojego pomocnika. Jej asystent Arkadiusz Grunwald, wcześniej działał w Młodej Lewicy, ochoczo ustawiał na swoim zdjęciu profilowym nakładki popierające Roberta Biedronia, potem solidaryzował się ze Strajkiem Kobiet. A równocześnie  udzielał się na innych forach internetowych, protestując przeciwko progresywnej formie opodatkowania społeczeństwa i podmiotowości państwowej Palestyńczyków. W końcu z młodzieżówki wyleciał, a potem razem z Pawłowską zmienił front. Nie chciał o tym opowiadać – gdy zadałem mu w imieniu Strajku pytanie, zablokował mnie na Facebooku.

Do Kopca Kreta dodałbym także Roberta Obaza, posła Lewicy z okręgu jeleniogórskiego. Miałem wątpliwą przyjemność wdać się z nim w spór dotyczący sposobu zarządzania miastem przez prezydentkę Świdnicy, Beatę Moskal-Słaniewską, która wówczas pełniła także wysokie stanowisko w sztabie wyborczym Roberta Biedronia. Na początku 2020 roku rada miejska w Świdnicy planowała przepchnąć uchwałę, na mocy której policja miałaby wolną rękę w wyrzucaniu bezdomnych z dworca kolejowego na bruk. Miastem, przypomnijmy, rządziła członkini SLD. Poseł Obaz oburzył się na samą wiadomość, że jako Młodzi Razem, do których wówczas należałem, sprzeciwiamy się temu pomysłowi. Nasz post na facebookowym profilu nazwał „gównem w klimatyzatorze”, przez które Biedroń będzie miał jednocyfrowy wynik w wyborach 10 maja. Wybory przesunięto, a o wyniku kandydata Lewicy lepiej nie wspominać.

Od Arkadiusza Grunwalda do Roberta Biedronia ciągnie się jedna, wyraźnie zarysowana linia. Moim zdaniem wystarczająco widoczna, by nazwać ją frakcją. I wystarczająco groźna, by chcieć w końcu ją z lewicy wyplenić. Albo zrobimy to dzisiaj i zadbamy o jakość kadr, albo nasza parlamentarna reprezentacja rozejdzie się do Gowina, Budki i Hołowni. A my obudzimy się z ręką w nocniku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A może jednak warto pociągnąć ten temat ,ludzie cały czas nie potrzebnie umierają .

  Wiceszef Komisji Europejskiej podkreślił, że rezultaty kampanii szczepień należy podsumować dopiero po zakończeniu pandemii. „Wtedy będziemy w stanie zobaczyć, co zrobiliśmy źle, a co dobrze” – wyjaśnił Timmermans.- ludzie przecież to ludobójca  i organizacyjne  zero , a nawet  mniej jak zero , najpierw wymordować
  przy takim rozumowaniu to  już naprawdę w imię zapewnienia finansów wymordować ,
  a potem się zastanawiać  czemu tak dużo umarło – brakło mi określenia  jak go nazwać i takie nieuki  i organizacyjne  miernoty decydują  o działaniach w  UNI, a ktoś kto w obliczu zagrożenia  , a pandemia jest katastrofą  wypowiada takie zdanie powinien być odsunięty od zaraz  od decyzji ( a ci co tego nie widzą  nie lepsi od  niego )dla niego życie ludzkie nie ma żadnej wartości  ,bo rządzą nami ludzie nie mający z Polską nic wspólnego to potomkowie przybyłych do Polski ,gotowi zrobić wszystko aby zniszczyć POLSKĘ i przypodobać się za kasę amerykanom 
  W MARCU MINEŁA ROCZNICA PANDEMI , zmarło PRAWIE 60tys POLAKÓW ,nieodpowiedzialnie źle prowadzona walka z pandemią to już ludobójstwo( 3 x wiecej niż w Katyniu) ,a będzie dużo więcej i czas powołać partię rodzin pokrzywdzonych śmiercią najbliższego i zaczynając od rodzin lekarzy i personelu medycznego (ponad ???? tyś.osób) składać pozwy ,że nie zagwarantowano komu jak komu ale lekarze powinni być lepiej zabezpieczeni przed zakażeniem od premiera i prezydenta i innych ….., brak zabezpieczenia przed zakażeniem tych ludzi to powód do żądania wysokich odszkodowań większych od osób w katastrofie smoleńskiej ,tu cały czas robiono to świadomie , z kont rządzących i EU ,większe bo tu śwwiadomie ,swoim brakiem odpowiedzialności , bałaganem organizacyjnym i brakiem wiedzy spowodowali śmierć tych ludzi , świadomym politycznym Fanatyzmem i żabim móżkiem odrzucili ofertę współpracy z rosjanami i w dalszym ciągu dla zysków zachodniego kapitału to robią , to mordercy ,blokują szcepionkę ,która już od sierpnia mogła ratować ludzi .Od sierpnia można było dla dobra ludzkości wybudować fabryki ,dawno zbadać ,przeanalizowac i sprawdzić SPUTNIKA i ratować ludzi , a ci fanatycy polityczni powinni być Izolowani od społeczeństww jako mordercy(nie mamy , z opóźnieniemm otrzymujemy szczepionki , ludzie umierają ,a Kaczyński jak małe dziecko nie weźniemy bo ruskie ,czy to jest człowiek lub czy to są ludzie normalni , czy on ma prawo decydowania o czyimś życiu , czy on nie powinien odpowiadać za śmierć tych ludzi-ryzyko można podejmować, kiedy ryzykuje się na własny rachunek, a nie wówczas, gdy koszty ewentualnych błędów przyjdzie płacić całemu narodowi.)ci ludzie są odpowiedzialni za śmierć ponad 2 mln. Ludzi , a co najważniejsze należy sprawdzić jak powiększyły się ich konta w tym okresie bo to będzie dowodem ,że w ich działaniach nie problemem było życie, nie wolność ludzi tylko KASA , tylko KASA , a żeby było ciekawiej w Chinach zamyka się 140 tyś miasto aby przetestować i zaszczepić ludzi bo w testach wykryto 6 osób zakażonych , no cóż tam nie ma wolności , a u nas jest wolność ale do umierania , zaś mój chyba właściwy wniosek to blokuje się SPUTNIKA bo może ta szczepionka wykazać brak właściwego działania szczepionek zachodnich , hamerykańskich jak już piszą niektórzy wody z Tamizy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ROBOL

 2. Pomysł utworzenia partii Biedronia zrodził się w kręgach SLD, w okolicach 2017 roku. Jej celem było przyciągnięcie młodych, zrażonych starą partią, a jednocześnie rozbicie partii Razem. Częściowo się to udało.
  Brzmi jak teoria spiskowa, ale to informacje od człowieka, który przy tym był.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Śmieją się z Bodnara

Aha, no dobra. Podsumujmy: 12 lipca Romanowskiemu immunitet odbiera Sejm. Ów przyjmuje to …