Share Button

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na rozporządzenie Jacka Jaśkowiaka z lutego 2016, zakazującego wstępu cyrkom ze zwierzętami na tereny należące do miasta.

Akcja aktywistów przed jednym z występów „Arlekina” – fot. facebook.com/ Koalicja Cyrk Bez Zwierząt

Postanowienie sądu jest ostateczne. Od półtora roku cyrkowcy usiłowali unieważnić rozporządzenie prezydenta Poznania, najpierw w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a potem w Naczelnym.

W lutym 2016 Jacek Jaśkowiak nie tylko zakazał wstępu na tereny miejskie cyrkowcom tresującym zwierzęta, ale również zabronił sprzedaży i promocji biletów z budżetu miasta.

„Wraz z rosnącą świadomością i wrażliwością społeczeństwa oraz zmieniającymi się kanonami artystycznymi i edukacyjnymi konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej, a więc prezentacja różnorodnych możliwości człowieka – artysty cyrkowego, bez udziału zwierząt i propagowania niewłaściwych w świecie współczesnym relacji człowiek – zwierzę” – oświadczył wówczas Jaśkowiak.

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnego komunikatu Urzędu Miasta, cyrkowcy „twierdzili, że – choć skierowany jest do osób trzecich – wywiera bezpośrednie skutki na ich prawa wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ich skarga w maju ubiegłego roku trafiła do WSA w Poznaniu”. Obie instancje zgodziły się, że skarga jest niezasadna, a jej uzasadnienie – nielogiczne, bowiem rozporządzenie Jaśkowiaka nie zakazuje wstępu do miasta wszystkim cyrkom jako takim. „Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że prezydenckie zarządzenie dotyczy wewnętrznej sfery wykorzystania mienia komunalnego i nie narusza jakiegokolwiek uprawnienia skarżących oraz nie ogranicza swobodnego prowadzenia działalności cyrkowej na terenie Poznania”.

Wszystko wskazuje niestety na to, że Poznań wygrał w sądzie „przypadkiem” – z powodu nieudolnego sformułowania wniosku przez cyrkowców. Patrząc bowiem na podobne przypadki – na przykład Warszawy, która przed NSA podobny proces przed kilkoma tygodniami przegrała, nasuwa się wniosek, że sądy co do zasady sprzyjają cyrkom.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*