Arcybiskup Marek Jędraszewski jest jednym z absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, które właśnie obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Dostojnik zapowiedział swoją obecność na obchodach, a także odprawienie okolicznościowej mszy świętej. Zapowiedź ta wywołała poruszenie wśród innych absolwentów, którzy przypominają, że hierarcha wielokrotnie występował przeciwko równości, sprawiedliwości oraz bronił sprawców przestępstw seksualnych.

Msza, którą ma odprawić Jędraszewski, odbędzie się w sobotę o godz. 9:00 w kościele Michała Archanioła w Poznaniu. To nie będzie jednak spokojny dzień dla arcybiskupa. Tuż obok swoją demonstrację zapowiedzieli absolwenci „Marcinka”, którzy zamierzają przypomnieć duchownemu jego decyzje i wypowiedzi.

„Język pogardy, którym się posługuje jest nie do przyjęcia. Tak się składa, że jest on absolwentem naszego liceum, a ponieważ wyraził chęć odprawienia mszy jubileuszowej tym samym uniemożliwił uczestnictwo w niej wielu z nas. Staniemy z banerem: »Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie!«” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Organizatorzy protestu przypomnieli niektóre ze skandalicznych wypowiedzi Jędraszewskiego. Duchowny obrażał m.in. osoby LGBT, a także rodziny, które zdecydowały się na zapłodnienie metodą in vitro. „Mamy tu do czynienia z ideologią na rzecz »wyboru« i bierzemy w nawias zalecenia moralne i etyczne. Wiem to z relacji osób, które zgodziły się na tę metodę. Kobieta, która poddana jest bolesnym zabiegom, przygotowującym na przyjęcie zarodka. To także upokarzające dla mężczyzny. Czy to jest miłość?” – mówił abp Jędraszewski.

Swego czasu sporo zniesmaczenia wywołały słowa hierarchy na temat konwencji antyprzemocowej. Jędraszewskiego zabolał fakt iż została ona uchwalona przez parlament w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. „Tak zwana konwencja antyprzemocowa i ustawa o in vitro oraz przyjęta przez Sejm ustawa »o uzgodnieniu płci«, mogą być uznane jako zdrada wobec tych wartości moralnych dla których Powstanie w ogóle wybuchło” – przekonywał duchowny w roku 2015.

Jędraszewski, zdaniem innych absolwentów „roztoczył parasol ochronny” nad oskarżanym przez kleryków o molestowanie abp Juliuszem Paetzem, który dzięki wstawiennictwu wpływowego kolegi od czasu do czasu koncelebruje msze święte w stolicy Wielkopolski i uczestniczy w życiu publicznym. Arcybiskup uznał też, że skazanie australijskiego kardynała George′a Pella za czyny pedofilskie to przykład prześladowań chrześcijan we współczesnym świecie.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Akurat biskup siedzi na stołku, do którego przypisana jest konkretna mentalność.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W Ulm nie zamarznie już żaden bezdomny. Miasto zapewniło ogrzewane kapsuły

Na niezwykły pomysł wsparcia osób w kryzysie bezdomności wpadły władze niemieckiego miasta…