„Kierując się względami bezpieczeństwa sanitarnego” władze poznańskiego transportu postanowiły utrudnić życie osobom niepełnosprawnym, starszym i schorowanym. Od dziś nie mogą one korzystać z wind w kluczowych punktach miasta. Mieszkańcy Poznania nie kryją słów dezaprobaty i oferują pomoc tym, którzy mogą mieć problem z dostaniem się na przystanki. 

Komunikat pojawił się w czwartek. „W związku ze znaczącym spadkiem liczby pasażerów oraz kierując się względami bezpieczeństwa sanitarnego, czasowo ograniczona zostanie możliwość korzystania z wind będących elementami infrastruktury przystankowej. Windy – łącznie 22 dźwigi – znajdujące się w rejonie Mostu Teatralnego, Dworca Zachodniego, ronda Kaponiera oraz na przystankach Os. Lecha, Piaśnicka Rynek i Piaśnicka Kurlandzka pozostaną nieczynne aż do odwołania. Przepraszamy za niedogodności” – czytamy w ogłoszeniu.

Działania przewoźnika skomentował ruch miejski My, Poznaniacy. „Kolejna skandaliczna decyzja dotycząca poznańskiego MPK. Po zmniejszeniu liczby kursów przyszedł czas na zamknięcie wind w okolicy przystanków. Byleby utrudnić niepełnosprawnym życie. To jest ohydne” – czytamy na profilu organizacji na FB.

Dezaprobatę wyraziło również poznańskie koło Lewicy Razem: „Najpierw podwyżki cen biletów, teraz ograniczenie dostępności do komunikacji publicznej osobom z niepełnosprawnościami!”, a działaczka LR Poznań Paulina Nowak dodała jeszcze „Poznań to takie miasto, w którym osoby z niepełnosprawnościami w oczach polityków zarządzających tym miastem nie istnieją”.

Posunięcie MPK nie spodobało się również mieszkańcom. Pod wpisem zaroiło się od negatywnych komentarzy. Oto niektóre z nich:

„Rozumiem, ze osoby niepelnosprawne zostana zniesione i wniesione po schodach przez pracownikow MPK?

„To jest chyba żart, co windy przeszkadzają ? Jak osoba niepełnosprawna ma pokonać schody? Przelecieć?
Jestem niepełnosprawna, schody nie działają, rozumiem, że pójdziecie za mnie do pracy do szpitala?”
„Zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę osobom niepełnosprawnym w transporcie skoro miejski przewoźnik nie potrafi tego zapewnić”

„Życzę, by ktoś Was za tę decyzję zgłosił do sądu. Ograniczenie z premedytacją mobilności inwalidom, oraz matkom z wózkiem to idealny powód…Inną sprawą są poranne tłoki w tramwajach(!!) i autobusach. Ja rozumiem, że kierowcy też pragną wolnego, ale cięcia są zbyt radykalne i pokazują, że pasażerowie są NIKIM”

Mieszkańcy nie pozostawili również suchej nitki na innym pomyśle przewoźnika – wycofaniu części taboru. Wskazują, że to niebezpieczne.

„Ograniczenia ilości tramwajów ze względu na koronawirusa. Żenada. Ludzi jadących w tramwaju rano jak i popołudniu jest więcej, ze względu na ich częstotliwość. To jest walka z koronawirusem? Czy specjalne działanie aby nas szybciej w tym skupisku zarazić? Puknijcie się MPK w głowę i to mocno” – czytamy na profilu MPK Poznań.