To piękny gest ze strony władz stolicy Wielkopolski w kierunku lokalnej społeczności muzułmańskiej. Wiceprezydent miasta poinformował, że magistrat zamierza zapewnić poznańskim wyznawcom islamu miejsce do spotkań ich wspólnoty.

Poznańscy muzułmanie na demonstracji przeciwko terroryzmowi OPI / facebook.com/MCKO.Poznan
Poznańscy muzułmanie na demonstracji przeciwko terroryzmowi OPI / facebook.com/MCKO.Poznan

O pomyśle poinformował Arkadiusz Stasica, trzeci zastępca prezydenta Jacka Jaśkowiaka, odpowiedzialny m.in. za gospodarowanie komunalnymi lokalami użytkowymi. Szczegóły projektu nie są jeszcze znane, jednak już teraz wiadomo, że chodzi o udostępnienie muzułmanom większej przestrzeni niż ta, która dysponują obecnie w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które funkcjonuje od lat na poznańskim Górczynie.

Według zapewnień wiceprezydenta, lokal miałby zostać otwarty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na antenie poznańskiego radia Merkura wypowiedział się w tej sprawie imam wielkopolskiego meczetu, Youssed Chadid. – Jeżeli miasto chce nam pomóc otwierając ośrodek arabskiej kultury to jest to bardzo piękny gest – powiedział uradowany duchowny. Dziś rano w siedzibie rządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych ma się odbyć spotkanie w tej sprawie.

Poznańskie władze próbują ratować reputację miasta, która mocno ucierpiała w związku z ostatnimi aktami agresji wobec muzułmanów i innych obcokrajowców, którzy stali się celem ataków lokalnych grup ekstermistów związanych ze skrajną prawicą. Jesienią ubiegłego roku pod jednym z centrów handlowych został brutalnie pobity Syryjczyk. Kilka dni później na moście nad ulicą Hetmańską nacjonaliści wywiesili transparent z neonazistowskim hasłem „Pray for Islamic Holocaust”. Celem ich ataków było również miejsce spotkań muzułmanów. Imam Chadid wielokrotnie odbierał telefony z podróżkami, a członkowie rasistowskiej Polskiej Ligi Obrony rozlepiali w okolicy ośrodka islamofobiczne wlepki. Na jednej z głównych ulic pobity został również tancerz pochodzący z Chile. Napastnicy wzięli go za przybysza z Syrii.

W odpowiedzi na przemoc, poznańscy muzułamanie zorganizowali 26 listopada demonstrację, na której głoszono hasła potępiające terroryzm Organizacji Państwa Islamskiego. W wydarzeniu wzięły udział również poznańskie środowiska artystyczne, akademickie i anarchistyczne, a także przedstawiciele władz, w tym prezydent Jacek Jaśkowiak oraz pollitycy lewicowej Partii Razem.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Świetnie!
  Po co pomagać biednym i bezdomnym Polakom, skoro można pomóc tak przyjaźnie nastawionym do nas ludziom?

  A tak serio, to mam nadzieję, że socialiści z PiS’u się tym zajmą i wyrzucą ich na zbity ryj ;D
  Podoba mi się mentalność tej strony, nawet nie udaje, że jest polska, ona jest „europejska”

 2. Dżihad i zabijanie to podstawa islamu, który jest systemem totalitarnym opartym na kłamstwie i udawaniem pokojowych zamiarów. Takim ludziom w Poznaniu daje się lokal?

 3. Trzeba być szumowiną aby zapomnieć o bezdomnych Polakach przekazując mieszkanie wysoce ryzykownym ludziom.

 4. Czyli zwiekszyla sie Liczba muzulmanow w Poznaniu ze potrzebuja wiekszego lokalu do gloszenia swojej wizji przyszlosci gloszonej przez te same osoby co w starym obiekcie????? Czy Moze to na przyszlosc?????

 5. Poznaniacy to ślepi i „pokręceni” Polacy – Swoim wydrą sprzed oczu, a dadzą najodleglejszej kulturze. Przerobione setki razy… Bez obrazy – tacy jesteście…

 6. Cóż, najwyraźniej władze Poznania mają już dość władzy. W najbliższych wyborach ta decyzja nie przysporzy im poparcia…

 7. Koran każe nękać wszystkich „niewiernych”. Według Islamu wszyscy rodzą się Muzułmanami, a ci, którzy nimi nie są, popełniają apostazję. Karą za odstępstwo jest śmierć. Czy tego chcecie dla naszych rodaków? W Szwecji jest 60 stref kontrolowanych wyłącznie przez gangi muzułmańskie. To jest waszym celem? Chcecie, aby jak w Niemczech, Polki bały się wychodzić z domów? Oni są pokojowo nastawieni wyłącznie wtedy, gdy są w mniejszości. Gdy osiągają większość, zabijają.

  1. Kurza Twarz, Najwyższy Wódz Federacji Kurystanu, Ten-Którego-Imię-Wymawia-Się-Z-Nabożną-Czcią pisze:

   Jestem Najwyższym Wodzem i zechciałem sprawdzić link, który nadesłałaś. Oto co udało mi się znaleźć na stronie BBC: http://www.bbc.com/news/world-europe-35410038. Czy przypadkiem pod artykułem o muzułmanach zamieściłaś strajkujących ludzi, sugerując być może tym, że są to mahometanie? Rozumiem pewną dezaprobatę wobec imigrantów, ale manipulacji nienawidzę!

 8. Liczba środowisk w listopadowym marszu protestacyjnym przewyższyła liczę osób ale i tak się opłaciło bo dostają lokal a za chwilę zechcą miejsca na budowę meczetu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…