Stolica Wielkopolski to nie tylko najważniejszy ośrodek oporu przeciwko skrajnej prawicy. To również miasto, którego władze potrafią docenić postulaty ruchu feministycznego. Rada Miasta zadekretowała właśnie, że w 2018 roku patronkami wszystkich nowych ulic będą kobiety.

W 2018 roku przypada setna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Z tej okazji nawet zdominowany przez reakcyjną prawicę Sejm ugiął się i ogłosił Rok Praw Kobiet. Władze Poznania poszły o krok dalej. We wtorek Rada Miasta pozytywnie odniosła się do wniosku części radnych, które zwróciły uwagę na deficyt żeńskich postaci na tablicach z nazwami ulic. Już wkrótce ma się to zmienić. Od 2019 roku co druga nowa ulica będzie nazwana na cześć kobiety lub ruchu kobiecego. W przyszłym roku na mapie Poznania nie pojawi się żadne męskie nazwisko, patronkami będą tylko kobiety. Co ciekawe, pomysł poparły wszystkie radne, nawet z Prawa i Sprawiedliwości.
Postępową decyzję ogłosiła na Facebooku Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek.

Obecnie nazewnictwo ulic w stolicy Wielkopolski jest skrajnie opanowane przez męskich osobników. Spośród ponad 2000 ulic, placów, rond i skwerów 500 nazwana jest na część postaci historycznych. Ile jest wśród nich kobiet? Zawstydzająca liczba 38, czyli zaledwie 9 proc.

– Przyjęcie takiego trybu pracy pozwoli docenić wkład kobiet w rozwój społeczny, gospodarczy, artystyczny, polityczny czy naukowy naszego miasta, naszego regionu, kraju czy czasem świata, i upamiętnić go w przestrzeni publicznej. Pomoże przybliżyć mieszkańcom Poznania wiele ważnych postaci kobiet dotychczas pomijanych czy zapomnianych, i wreszcie uhonorować te, których wpływ na nasze miasto, nasz region czy kraj był i jest wybitny – czytamy w oświadczeniu Rady Miasta Poznania.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…