Bardzo ważny wyrok zapadł w Poznaniu. Nękanie lokatorów poprzez odcinanie wody, gazu i prądu czy też dewastowanie budynku zostało zakwalifikowane jako stalking. Takie orzeczenie usłyszał „czyściciel kamienic” Piotr B.

fot. Komitet Obrony Praw Lokatorów

Kary za stalking (nękanie, dosłownie osaczanie) pojawiły się w polskim prawie, by ścigać ludzi nękających upatrzone ofiary telefonicznie lub przez internet. Sędzia Magdalena Adamiec wydała dziś pierwszy w Polsce wyrok, w którym zgodnie z wnioskiem prokuratury za stalking uznano długotrwałe nękanie mieszkańców kamienicy.

Sprawa dotyczyła zabytkowego budynku mieszkalnego na Sołaczu w Poznaniu. Właściciel kilkudziesięciu kamienic i budynków Piotr B. nabył część tego obiektu. Pozostała część należała do mieszkańców i współwłaścicieli domu zarazem, a ci nie mieli zamiaru sprzedać mu swoich lokali. Mężczyzna zamienił ich życie w piekło – doprowadził do odcięcia gazu, prądu i wody, odkopał fundamenty (twierdząc, że chodzi o remont), wymontował okna, zostawiał na klatce schodowej śmieci i niedopałki, wysypywał gruz, jednego z mieszkańców uderzył w twarz.

– Poszczególne zachowania oskarżonego mogą same w sobie nie stanowić przestępstwa, ale gdy spojrzymy na całokształt, to nie można mieć wątpliwości, że cel był jeden: wzbudzenie u pokrzywdzonych poczucia zagrożenia – oznajmiła sędzia Adamiec. Podkreślała, że naruszona została prywatność pokrzywdzonych, a czyny takie, jak działalność mężczyzny, cechuje wysoka społeczna szkodliwość.

Piotr B. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, ma ponadto zapłacić 10 tys. grzywny i dalsze 20 tys. nawiązki dla osób, które nękał. Kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania została wymierzona tylko dlatego, że Piotr B. nie był dotąd karany. – Ten wyrok ma być ostrzeżeniem dla ludzi, którzy zajmują się „komercjalizacją” budynków za pomocą nielegalnych metod – podsumowała sędzia. Teraz na uzasadnienie wyroku będą mogli powoływać się poszkodowani mieszkańcy w podobnych sprawach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy ktoś wie jaka jest sygnatura akt tego wyroku?
    Nie mogę znaleźć nigdzie, a potrzebuje na studia.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Gen. McKenzie: USA będą bombardować Afganistan do woli

  Szef centralnego dowództwa armii amerykańskiej (Centcom) gen. Kenneth McKenzie ogłosił d…