Rada Dialogu Społecznego nie zgodziła się na propozycję Ministerstwa Pracy, aby od 2017 roku płaca minimalna wynosiła 2 tys. zł brutto. 15 lipca upłynął termin zakończenia negocjacji. Nie doszło do porozumienia.

Ministerstwo Pracy, fot. wikimedia commons
Ministerstwo Pracy, fot. wikimedia commons

14 lipca na ostatnim posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego nie osiągnięto porozumienia w sprawie podwyższenia płacy minimalnej, która teraz wynosi 1850 zł. Rada Ministrów w takiej sytuacji zobowiązała się wydać stosowne rozporządzenie do 15 września. Rząd samodzielnie podejmie decyzję o podwyższeniu kwoty, bądź pozostaniu przy jej obecnej wysokości. Początkowo Beata Szydło proponowała podwyżki o 70 zł, na co pracodawcy wstępnie wyrazili zgodę, potem zwiększyła stawkę do 150 zł podwyżki. To już nie spotkało się z ich entuzjazmem.

Jak pracodawcy argumentują swój sprzeciw?

Przede wszystkim uskarżają się na wyższe koszty utrzymania pracownika –  podwyższone wynagrodzenie minimalne przełoży się na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, m.in. dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, a także wpłynie na wysokość innych świadczeń, m.in. dodatek za pracę w nocy, wpłynie też na minimalną stawkę godzinową przy umowach-zleceniach. To główne argumenty wysuwane przez ekspertów „Lewiatana”.

Pracodawcy mówią również o tym, że niektórzy stracą dodatek 500+. – Pewne osoby stracą świadczenie 500 plus. Nawet kilkadziesiąt złotych może spowodować, że nie będą miały dodatku, mówię tutaj o samotnych matkach. To też powoduje, że część osób rezygnuje z pracy ze względu na to, żeby otrzymać 500 plus – powiedziała w Polskim Radiu Hanna Więckiewicz z agencji zatrudnienia Manpower.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ja mam pomysł na strajk , mamy zarabiać tyle co w UE gdzie wynosi średnia płaca czyli 3 lub 4 krotnie!!!!

  1. Istnieje jednak możliwość uzyskania świadczenia na pierwsze dziecko, w przypadku, gdy:
   dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł
   dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1 200 zł, a przynajmniej jedno z dzieci jest osobą niepełnosprawną

  2. W przypadku pierwszego lub jedynego dziecka dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ale to raczej argument za felernością tego programu, a nie zrezygnowaniu z podwyższenia płacy minimalnej.

  3. This realy a great resource for friendship cards like the blog. we can join hands on the free blogging and article world. And can provide all ideas and inmoifatron about greeting cards on christmas, birthday, valentine, friendship day – .

 2. Biedni ci kapitaliści, nie będą mogli ograbiać swych roboli. Trzeba wydać ustawę, że robole pracują za darmo. Albo nawet płacą kapitaliście za zatrudnienie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Deweloper odpowiada Śpiewakowi: mieszkanie mniejsze od celi jest spoko, bo tak chce rynek

Właściciel firmy deweloperskiej, która oferuje w Koszalinie na wynajem mieszkanie wielkośc…