Potwierdzają się doniesienia o nieludzkich godzinach otwarcia sklepów sieci Jeronimo Martins po wejściu w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Koncern pokazuje, że potrzeba zrobienia na złość ustawodawcy jest dla niego ważniejsza od komfortu pracowników.

Informacja o tym, że Biedronki będą zamykane w soboty o 23:45 i otwierane ponownie piętnaście minut po północy w poniedziałki pojawiła się na początku stycznia, tuż po przejściu przez parlament ustawy o zakazie handlu w niedziele. Teraz doczekaliśmy się potwierdzenia ze strony związków zawodowych działających w ramach sieci.

Zmiana pracowników rozpoczynających pracę 0 0:15 trwałaby pięć i pół godziny. Tutaj pojawiają się jednak poważne wątpliwości.

– W naszej ocenie nowe godziny pracy łamią przepisy o dobie pracowniczej. W regulaminie pracy została ona ustalona od 6 rano jednego dnia do 6 rano następnego. Dlatego postanowiliśmy poprosić Główny Inspektorat Pracy o wykładnię w tej sprawie. Pismo zostanie przesłane na dniach – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w Biedronce.

Krytyczne nastawienie do pomysłu ma również inny związek – Solidarność’80. „Wszelkie zmiany mające na celu ominięcie zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, uważamy za oburzające i naruszające zasady współżycia społecznego ze strony pracodawcy” – napisał w oświadczeniu reprezentant tej centrali Robert Jacyno.

Związkowcy zwracają również uwagę na fatalne skutki wprowadzenia takich zmian w tygodniowym harmonogramie dla pracowników dojeżdżających do pracy z mniejszych miejscowości. Komunikacja podmiejska nie zapewnia połączeń w poniedziałki o tej porze. Dodatkowo, na niebezpieczeństwo będą narażone kobiety, stanowiące 87 proc. załóg, które będą zmuszone do przemieszczania się do miejsca pracy w środku nocy.

Co na to koncern? Jak na razie ogranicza się do lakonicznych komunikatów. „Obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów”-  czytamy w komentarzu biura prasowego Jeronimo Martins.

Wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważają również kierownictwa innych dyskontów – Lidla i Netto.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Drogi Nowaku Piotrze (PN) przed powielaniem tego typu historii wypadałoby co nieco sprawdzić u żródła czyli w sklepach, wyjaśniam za ciebie:
    Pracownicy przychodzą na nocne zmiany do Biedronek czy Lidlów od paru lat, robią to bez przymusu i za 20% dodatek, sklepy i pracownicy robią to z prostej przyczyny — nocą można spokojnie wyłożyć towar, poukładać go na półkach, zrobić porządek i etc. W ciągu dnia jazda paleciakami między klientami nie należy ani do bezpiecznych ani do estetycznych więc uwierz mi PN, że przyjście na nockę jest w tego typu placówkach wręcz konieczne.
    To o czym piszę wiem od pań zatrudnionych w/w placówkach.

  2. „Dodatkowo, na niebezpieczeństwo będą narażone kobiety, stanowiące 87 proc. załóg, które będą zmuszone do przemieszczania się do miejsca pracy w środku nocy” – to jakiś kiepski seksistowski żart, prawda?!

  3. Abstrahując od całej reszty: do cholery, to niech policja dba o porządek, żebyśmy wszyscy czuli się nocą na ulicy bezpiecznie, a nie zamykajmy kobiety w domu!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety zareagowały błyskawicznie. Tysiące osób na demonstracjach. „Wolność wyboru zamiast terroru”

Rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko drakońskiemu wyrokowi Trybunału Przyłębski…