Po wielomiesięcznej batalii pracownicy fabryki produkującej części do samochodów otrzymają solidne nagrody na Wielkanoc oraz premie na okres wakacyjny. Przykład tej spółki pokazuje jak ważne dla poprawy warunków pracy są dobrze działające związki zawodowe.

Fabryka Plastic Omnium w Gliwicach / youtube.com
Fabryka Plastic Omnium w Gliwicach / youtube.com

Plastic Omnium posiada w Polsce dwa zakłady – w Gliwicach i w Kleszczowie (pow. bełchatowski). Dotychczas w śląskiej fabryce pracownicy regularnie otrzymywali premię i nagrody, co było uregulowane w porozumieniu pomiędzy zarządem spółki a zakładową „Solidarnością”. Takimi apanażami nie mogli się natomiast cieszyć zatrudnieni w Kleszczowie. Tam jednak również funkcjonuje związek zawodowy, który od kilku miesięcy toczył twarde negocjacje z dyrekcją spółki na temat zrównoważenia dodatków płacowych dla pracowników obu zakładów.
Rozmowy zakończyły się sukcesem strony związkowej. Według zapisów porozumienia, pracownicy będą otrzymywać obligatoryjne nagrody na święta Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia w wysokości 400 zł brutto, a także 1000 zł brutto premii w ramach dodatku do wakacyjnego wyjazdu. Pracownicy są z nowych ustaleń bardzo zadowoleni. – Dobrze, że się udało wywalczyć te pieniądze. Jest to duża pomoc dla naszych domowych budżetów w okresach, w których jest sporo wydatków. Nasi związkowcy spisali się jak należy – mówi jeden z pracowników kleszczowskiej fabryki.

Część załogi zastanawiała się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pozostawienie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Taką możliwość zdecydowanie odradzała jednak przewodnicząca zakładowej „Solidarności” Joanna Kaznowska. – Świadczenia z funduszu wynosiły 1093,93 zł brutto na osobę. Tymczasem łączna wartość tegorocznych nagród i premii osiągnęła aż 1800 zł brutto na pracownika – tłumaczy przewodnicząca.

Związkowcy z Kleszczowa zapowiadają, że to nie koniec ich walki o lepsze warunki pracy. Kolejnym zadaniem jest wywalczenie wyższych podstaw płacowych. – Pracodawca twierdzi, że na podwyżki stawek zasadniczych firma nie może sobie pozwolić. Podkreśla, że w zamian ludzie otrzymują premie i nagrody. W tej sytuacji postanowiliśmy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o rozpoczęcie rozmów na temat zmian w systemie wynagradzania i w regulaminie płac. Liczymy, że uda nam się wprowadzić do tych dokumentów zapisy, które pozwolą na wzrost comiesięcznych wynagrodzeń pracowników – wyjaśnia Krzysztof Masłowski z „Solidarności”.

Przykład kleszczowskiego zakładu pokazuje, że związki zawodowe nie tylko nie są reliktem przeszłości, ale są niezbędnym narzędziem walki o lepsze warunki pracy, bez którego osamotnieni i zatomizowani nie są w stanie wywrzeć odpowiedniej presji na właścicielu przedsiębiorstwa. Po raz kolejny potwierdza się zasada, ze pojedyńczy pracownik prosi, a zorganizowana grupa pracowników może wysunąć śmiałe żądania.

Spółki Plastic Omnium Auto w Gliwicach i Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie zatrudniają łącznie ponad 800 pracowników. Produkują m.in. zderzaki i akcesoria samochodowe. Zakłady należą do francuskiego koncernu Plastic Omnium

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Greniuch przepadł, kolaborantów chwalą nadal. Rajd Brygady Świętokrzyskiej niezagrożony

Nawet pandemia nie przeszkadza prawicowym politykom i samorządowcom przeprowadzić kolejnej…