Przybywa grup zawodowych, które wyrażają niezadowolenie z działań rządu. Po pielęgniarkach i celnikach przyszła pora na przedstawicieli zawodów medycznych. Ich reprezentanci postawili władzy ultimatum – albo spełnicie nasze żądania albo wyjdziemy na ulice. Niewykluczony jest również strajk.

Protest solidarnościowy z pielęgniarkami z CZD pod Ministerstwem Zdrowia / fot. Piotr Nowak
Protest solidarnościowy z pielęgniarkami z CZD pod Ministerstwem Zdrowia / fot. Piotr Nowak

Lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i elektroradiologii oraz ratownicy medyczni wspólnie zadecydowali wczoraj, że jeśli rząd do końca lata nie weźmie pod uwagę ich postulatów, to będą się o nie upominać  na wielotysięcznych demonstracjach. Wstępny termin pierwszego dnia protestu zaplanowano na 24 września.

– Na razie zbieramy podpisy pod listem do premier Szydło, w którym przedstawimy nasze żądania. Do Kancelarii Premiera chcemy zawieźć go karetką reanimacyjną i przekazać razem z wieńcem żałobnym dla polskiej służby zdrowia – mówi „Rzeczpospolitej” dr Filip Dąbrowski, szef Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej. – Jeśli pani premier nie zgodzi się na nasze postulaty, 24 września wyjdziemy na ulice. Rozważymy nawet rozwiązania ostateczne, takie jak strajk, np. pod postacią urlopu na żądanie – dodaje.

Jakie są żądania pracowników medycznych? Chodzi przede wszystkim o podniesienie płac, które obecnie są na tak niskim poziomie, że polskie placówki służby zdrowia borykają się z problemem niedoboru personelu, gdyż coraz więcej pracowników decyduje się na podjęcie pracy w innych państwach, najczęściej w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Przedstawiciele zawodów medycznych akcentują, że plan waloryzacji płac, przedstawiony niedawno przez Ministerstwo Zdrowia, nie rozwiązuje problemu. Resort zapowiedział, że płaca minimalna będzie wynosić: dla lekarzy ze specjalizacją 4,8 tys. zł, a bez specjalizacji – 3,98 tys. zł, dla pielęgniarek i położnych z tytułem magistra ze specjalizacją – 3,21 tys. zł, bez specjalizacji – 2,4 tys. zł, a dla techników medycznych i pokrewnych – 2,4 tys. zł. Według pracowników to stanowczo za mało. – Jeszcze jako szef Naczelnej Izby Lekarskiej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że przeciętne wynagrodzenie lekarza specjalisty powinno wynosić trzykrotność średniej krajowej, a bez specjalizacji – dwukrotność. To, co proponuje obecnie, to kpina – mówi „Rzeczpospolitej” dr Piotr Watoła.

Warto podkreślić, że pracownicy medyczni problem niskich płac widzą w szerszej perspektywie i określają go jako jeden z efektów niedofinansowania polskiej opieki zdrowotnej. Wydatki publiczne na opiekę medyczną w Polsce wynoszą jedynie 4,8 proc. PKB. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Dlatego też jednym z postulatów związkowców jest zwiększenie nakładów do 6,8 proc. PKB. Skąd wziąć na to pieniądze? Lekarze mają propozycję – obciąć armii.  – Zgodnie z deklaracjami rządu wydatki na armię mają wzrosnąć do poziomu innych krajów UE. My uważamy, że Europę powinniśmy dogonić także pod względem opieki zdrowotnej. Tym bardziej że przeciętny obywatel bardziej niż zagrożenie militarne ze strony krajów ościennych odczuwa strach przed tym, że nie otrzyma pomocy lekarskiej. Nie czarujmy się, już dziś poziom opieki w naszych szpitalach budzi strach – mówi  dla „Rz” dr Piotr Watoła, wiceprzewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. trochę dziwne żądania, skoro w Polsce jest cała masa ludzi, których praca nie ma żadnego sensu, a jest tylko obciążeniem dla budżetu, żeby nie rozwlekać tematu, zlikwidować ZUS, urzędników pogonić do pracy poza budżetówką, emerytury socjalne dla wszystkich. Setki tysięcy urzędników w Urzędach miast i gmin, tu też można by wyrwać miliardy marnotrawione na bezsensowne drukowanie ryz papieru, kler- kolejna kasta świętych krów, która wywalczyła sobie szeroki strumień pieniędzy z budżetu za co? Za to czego do tamtej pory uczyli w salkach katechetycznych, do tego mają opłacany ZUS. nie chcę rozwlekać, pieniędzy w naszym kraju jest wystarczająca ilość, dlaczego lewaki uwzięły się na wojsko?

  2. „Lekarze sumienia”. Polska przoduje w obcinaniu kończyn, lekarzom nie opłaca się leczyć. Szybciej i taniej jest obciąć człowiekowi kończyny (nogi/ręce). Brak profilaktyki i niechciejstwo leczenia lekarzy, Polska stanie się kraje inwalidów! Ciąć, Ciąć, Ciąć…
    Ku przestrodze!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…