W Warszawie zbierali dzisiaj pieniądze na budowę dwóch pomników: Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Stanąć mają tam, gdzie zbierano kasę: na Krakowskim Przedmieściu. Tak postanowił Jarosław Kaczyński 10 kwietnia 2016 r. Dobrze mówię, „postanowił”. Powiedział te 3 miesiące temu, że pomniki stanąć „muszą”. Mało tego, wyznaczył nawet termin zakończenia budowy – 2018 r. Nie jest możliwe, żeby pan prezes mówiąc te słowa nie wiedział, że przeciwko stawianiu pomników i psuciu zamkniętej zabytkowej przestrzeni, jaką jest Krakowskie Przedmieście wypowiedział się Wojewódzki Konserwator Zabytków. I nie uczynił tego z czystej niechęci do zmarłego gwałtowną śmiercią brata p. Jarosława, ani do ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Już wcześniej, w 2008 r., wypowiadała się przeciwko pomnikowi Jana Pawła II, co w Polsce jest równoznaczne z próbą samobójczą. Nie znam kobiety, ale myślę, że miała i ma uzasadnione podstawy do wyrażania sprzeciwu przeciwko zmianom w zabytkowej przestrzeni miasta. Są to podstawy prawne.

To nie przeszkadza jednak prezesowi rządzącej partii i jego ludziom demonstrować kompletną pogardę dla przepisów. Jacek Sasin bez żadnego skrępowania informuje, że za ochronę zabytków odpowiada administracja rządowa, która tylko deleguje część swych uprawnień strukturom samorządowym na podstawie porozumienia. „Porozumienie może być zawarte, ale może być również  rozwiązane, taka jest natura porozumień” – w istocie grozi Sasin.

Oczywiście, panie Sasin. Macie władzę, możecie uchwalić każde prawo. Nawet przywrócić karę śmierci na podstawie ogólnopolskiego referendum, wzorem Erdogana. Możecie Stare Miasto w Warszawie przyozdobić dowolnymi pomnikami, w ołtarz Wita Stwosza w Krakowie wkleić popiersie prezesa PiS naturalnej wielkości po uprzedniej zmianie niezbędnych do tej operacji przepisów. Prawo, jak pokazaliście na przykładzie Trybunału Konstytucyjnego, specjalnie wam nie przeszkadza. Przyjęte w cywilizowanym świecie zasady przestrzegania zawartych porozumień też nie. Rzecz jedynie w tym, że wygłaszając takie teksty, jakie dziś usłyszeliśmy, udowodnił pan, że dzieje się z wami to, co dzieje się z każdą władzą, która nie czuje nad sobą żadnych ograniczeń. Demonstruje pan nieznośną pogardę dla mniejszości i niczym nieuzasadnione przekonanie, że nikt i nic nie jest w stanie wam tej władzy odebrać. Strasznie się pan myli.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak widać, pomnikow ci u nas niedostatek. Nawołujący do rozbierania i profanowania stojących dotychczas pomników, próbują w ten sposów odwrócić uwagę od zawłaszczania przestrzeni publicznej przez własne wzorce. Polacy są niestety narodem niepraktycznym, a dobre wzory ze starożytneho Rzymu są dziś zgoła nieznane. Wystarczy pogłówkować i zmieniać na pomnikach głowy i podpisy, a cokoły i figury zostawiać. Szkopuł jest jeden. Być może w gronie prominentów dzisiejszej władzy jest szwagier kamieniarz? Na malkontentów sarkających, żeby nie zmieniać historycznej zabudowy Krakowskiego Przedmieścia też znajdzie się sposób. Dlaczego Przedmieście w centrum stolicy? Nazwać miejsce godnie Krakowskie Śródmieście i na nowo przeprowadzić procedury kwalifikacji zabytków przy tak cudownie powstałej dzielnicy stolicy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Widmo Huxitu

Niedawno w węgierskiej gazecie codziennej Magyar Nemzet ukazał się tekst niezwykle znamien…