„Dąbrowszczacy” to książka o Polakach i Polkach, którzy ruszyli na pomoc republikańskiej Hiszpanii. Wraz z antyfaszystami z wielu innych krajów bezinteresownie stanęli w walce z wojskowym zamachem stanu popieranym przez Hitlera i Mussoliniego. Na tle najważniejszych epizodów wojny domowej w Hiszpanii autor pokazuje działania polskich jednostek, kreśli sylwetki dowódców oraz szeregowych żołnierzy, pokazuje momenty triumfu i gorzkie chwile porażek.

O ochotnikach wolności, którzy wyruszyli na drugi koniec Europy, by walczyć o wolność i równość, szeroka opinia publiczna w Polsce przypomniała sobie, gdy PiS przy pomocy IPN postanowił obłożyć ich urzędową infamią. Odebrać nazwy ulic, okrzyknąć symbolem totalitaryzmu – niezależnie od tego, jak zróżnicowane środowisko polityczne stanowili Dąbrowszczacy, z jakich powodów znaleźli się w Hiszpanii i jakie były ich dalsze losy. Znaleźli się na szczęście ludzie, którzy takiej polityce historycznej się sprzeciwili. Piotr Ciszewski od początku był jednym z nich.

Zapraszamy na prezentację jego książki „Dąbrowszczacy”, efektu wytrwałych poszukiwań archiwalnych (i nie tylko). Spotkanie autorskie odbędzie się w Cafe Kryzys w Warszawie, ul. Wilcza 30, 18 stycznia o godz. osiemnastej.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Niech się święci 1 Maja!

Wiec antykapitalistyczny w Warszawie 1 maja 2021 r., z uwagi na pandemię i względy zdrowot…