Opór na nic się nie zda. Naczelnik państwa powiedział wczoraj “dość” szkodliwej ustawie dotyczącej wycinki drzew i obiecał rychłą zmianę. Minister środowiska jest niepocieszony.

Minister środowiska / wnp.pl

Wygląda jednak na to, że próba stawania okoniem na nic się zda. Jarosław Kaczyński skrytykował wczoraj lex Szyszko i kategorycznie zapowiedział, że zostaną one zmienione. Prezes jak zwykle był oszczędny w słowach. Nie powiedział nic ponad jedno zdanie. O powodach nagłej zmiany stanowiska można jedynie spekulować. Najnowszy przeciek z Nowogrodzkiej sugeruje, że prezes zobaczył w zapisach ustawy Szyszki “prawie lobbing”.

Sam minister usiłuje jeszcze rozpaczliwie bronić swojego prawa. – Popieram i popierałem ten projekt, który jest bardzo dobry z punktu widzenia przestrzegania prawa własności – powiedział w programie „Minęła 20” w TVP Info. Podkreślił również, że “co nieco zna się na ekologii” i na jego oko, teraz nasadzonych zostanie więcej drzew na prywatnych działkach, ponieważ ich właściciele będą realizować własną wizję architektury zieleni, nie chcąc pozostawić jej przypadkowi.

To oczywiście tłumaczenia karkołomne. Należy zwrócić uwagę na fakt, że minister środowiska nie był tak odważny i nie zabrał głosu na wczorajszym spotkaniu prezesa PiS z warszawskimi samorządowcami, na którym był obecny.

W końcu jednak musiał położyć uszy po sobie: – Ja myślę, że pan premier Kaczyński jest na pewno człowiekiem, który dokładnie rozważa wszelkiego rodzaju ustawy i na pewno rozważa tak, aby ustawy były sprawiedliwe, dobre (…) i równocześnie nie budziły jakichkolwiek wątpliwości również i korupcyjnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Posadziłem 1000 drzew na własnym klepisku. Bez zgody, bez pieniędzy, bez niczyjej pomocy. Własnym sumptem i staraniem. Nikt mi nie pomagał w ich ochronie i pielęgnacji. Wprost przeciwnie – praktyka RDOŚ doprowadza do powolnego unicestwienia.
  Dziś, gdy zadrzewienia wymagają pielęgnacji i przecinki – okazuje się, że to już nie moja sprawa, ale troska państwa i wójta!
  Jakim prawem!
  Z kolei w Warszawie, gdzie na stałe mieszkam, z przestrzeni publicznej znikają kolejne zadrzewienia, betonuje się niecki po usuwanych drzewach. W MAJESTACIE PRAWA znikają drzewa z przestrzeni publicznej. Rada Warszawy, do której trafia skarga w tej sprawie, przegłosowuje wszystkimi klubami (PO, SLD, PiS), że skarżący jest warchołem – nawet nie sprawdzając na miejscu stanu faktycznego (Międzyborska 119-Międzyborska 115).
  Dziś, gdy zwrócono bezprawnie zabraną wolność właścicielom gruntów i działek (w sprawie możliwej samodzielnej regulacji stanu drzew i krzewów) podnoszona jest histeria. – Ale nie w tym kierunku co trzeba – a trzeba realnej opieki nad zielenią w przestrzeni publicznej – nakazującej pełnej rekompensaty strat w postaci nowych przestrzeni zieleni (obligujących do tego władze miasta oraz budownictwo masowe).
  Prywatni właściciele w większości przypadków robią bardzo dużo dla zieleni niskiej i wysokiej. Nie ich trzeba ścigać tylko tych, którzy zarządzają przestrzenią publiczną. Jednak żadna poliklika tego nie zrobi. Będzie się poświęcać ściganiu chłopa i właściciela ogródka przydomowego. Manipulując opinią w społeczeństwie.

 2. No konstruktywna dyskusja. To w końcu będzie można wycinać te drzewa? Coś mi się nie chce wierzyć, że będą więcej sadzić, ale faktem jest, że na razie zanim się zasadzi drzewo to trzeba się bardzo mocno zastanowić i każdy się zastanawia, bo potem problem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …