Władza wykonała kolejny krok w kierunku rehabilitacji oddziału, który współpracował z Gestapo przeciwko tworzącemu się państwu polskiemu. Andrzej Duda wesprze swoim patronatem 75. rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej.

Brygada Świętokrzyska w narracji obecnego rządu i podległych mu ośrodków ideologicznych zastępuje w roli bohaterów żołnierzy Armii Krajowej czy Ludowego Wojska Polskiego. Jednym z pierwszych niepokojących sygnałów była wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na grobach członków tego oddziału. Szef polskiego rządu w lutym 2018 roku urwał się z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, aby na zawitać na cmentarz, na których pochowani się niektórzy członkowie BŚ.

Decyzja prezydenta jest kolejnym ukłonem w stronę kolaborantów. Imprezę z okazji rocznicy Brygady odbędą się 11 sierpnia. Organizuje je Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku NSZ.  W katedrze polowej Wojska Polskiego zaplanowana jest msza, a po niej uczestnicy z prezydentem na czele udadzą się na pl. Piłsudskiego, gdzie odczytany zostanie apel pamięci.

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych to jedna z najbardziej haniebnych organizacji militarnych w historii polskiego oręża. Jej członkowie – wyposażeni w niemiecką broń, amunicję oraz system łącznościowy prowadzili działania uderzające w odradzające się państwo polskie. Niszczyli infrastrukturę – szkoły, urzędy, fabryki, a także, zrzucani przez nazistowskie samoloty, dokonywali akcji dywersyjnych na tyłach Armii Czerwonej. Część z kolaborantów odbyła szkolenie w ośrodku  RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) w okupowanej przez hitlerowców Pradze. Następnie, przeszkoleni bojownicy, byli przerzucani na terytorium Polski.

„Współpraca [NSZ] z Gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych” – pisał szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego Armii Krajowej.

Niewygodne fakty o Brygadzie Świętokrzyskiej uznają nawet prawicowi historycy. „Informacji i opinii dowódców AK i ludowców o NSZ nie da się zbyć stwierdzeniem, że to „komunistyczna propaganda”. W świetle tych przekazów Brygada nie chroniła polskiej wsi przed bandytami i Niemcami, lecz przeciwnie – to wieś trzeba było chronić przed partyzantami z tej jednostki” – komentował w 2018 roku dr hab. Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„W późniejszych latach kombatanci Brygady wielokrotnie zwracali się do rządu emigracyjnego o status byłych żołnierzy WP, co oznaczałoby zrównanie ich z kombatantami z AK. Wnioski te były konsekwentnie odrzucane – wspomina dr Wnuk.

Obecna władza uważa dorobek Brygady Świętokrzyskiej za powód do narodowej dumy. We wrześniu 2017 roku, większość sejmowa przyjęła przez aklamację uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Dokument, zawierał wzmiankę o tym, że Brygada Świętokrzyska „dobrze zasłużyła się Ojczyźnie”, a jej członkowie  „nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej  władzy”.

Prezydent swoim gestem wybiela formację, w której prominentną rolę odgrywały takie postaci jak Hubert Jura „Tom”, pośrednik pomiędzy formacją a Gestapo, odpowiedzialny za mordy na ukrywających się Żydach, skazany przez AK na karę śmierci za kolaborację z niemieckim okupantem.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. POLSKA ta po tym 1989 roku Polska -to jest JUDAIZM i to są te Najgorsze Cechy Chrześcijaństwa -oparte na tych najgorszych zdaniach tory i Starego Testamentu -w które ci polscy politycy i cały biznes i klasa średnia -wierzą tak bardzo a Kościół ich w tym Szaleństwie Polskiego EGA w tym dziś SZALONYM POLSKIM MILITARYŹMIE przez to tak SZALEJĄCE POLSKIE EGO lecz EGO POLEK niestety także KOŚCIÓŁ tak bardzo ich popiera !!

  2. Panie prezydencie przypomnę tylko, że oficerem łącznikowym tych bandytów był Paul Fuchs szef gestapo w Radomiu. A wczoraj pomyliła się panu data konferencji w Jałcie twierdził pan, że powstańcy nie wiedzieli o jej ustaleniach. To ja panu przypomnę, że nie mogli bo konferencja w Jałcie to luty 1945 roku no pan jako inteligent wyklęty wiedzieć tego nie musi.

  3. Jeśli się weźmie pod uwagę, że podobno (podobno!) dziadek Adriana był prawie w Wermachcie (prawie, bo UPA to nie Wermacht, a tylko prawie Wermacht) to nie dziwi – wszak to byli koledzy dziadka.
    Ale co na to koleżanka Maużonka?!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wokół gigantycznej kary nałożonej na Polskę. Oceny niejednoznaczne

TSUE nałożył na Polskę zabezpieczenie wyroku, który zapadnie w listopadzie. To ogromna sum…