Tym czego Polsce najbardziej brakuje, jest pełnomocnik do spraw referendum – orzekła Kancelaria Prezydenta RP i zapewniła, że przed wakacjami taki urzędnik będzie przez Andrzeja Dudę powołany.

Pałac Prezydencki, fot. wikimedia commons

3 maja prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja i on taką konstytucję w referendum zaproponuje. W tygodniku „wSieci” prezydent kontynuował ten wątek, precyzując termin głosowania, które miałoby odbyć się 11 listopada 2018 r. – w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Sprawą konstytucji i referendum miałby się zająć specjalny pracownik Kancelarii.

– Pełnomocnik ds. związanych z referendum powinien być powołany przed wakacjami. Trwają rozmowy w tej sprawie – zapowiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Nie jest pewne, czy prezydent nie zmieni zdania w kwestii terminu, bo Państwowa Komisja Wyborcza poprosiła prezydenta o informację, czy faktycznie planuje referendum 11 listopada, w którym to dniu będą się już odbywały wybory samorządowe, z sugestią, że obu głosowań lepiej nie łączyć. Ale, gdy będzie decyzja o przeprowadzeniu, to PKW stanie na wysokości zadania i referendum przeprowadzi.

– Na pewno prezydent wczyta się w tę opinię. Na pewno będzie to mocno analizował – odpowiedział Łapiński na pytanie dziennikarzy o tę kontrowersję. – Pamiętamy jednak też to zdanie, że PKW, jeśli będzie trzeba, to dochowa wszelkich starań, żeby takie referendum przeprowadzić w sposób prawidłowy. Natomiast zgłoszone wątpliwości natury organizacyjnej, prawnej, technicznej, finansowej będą przez nas rozważane.

Nie padły wciąż słowa, kto i kiedy miałby tezy i tekst Konstytucji przygotować, ani jak miałaby wyglądać procedura przeprowadzania tego aktu prawnego przez ograna naszego „demokratycznego państwa prawnego”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Są ostateczne wyniki niemieckich wyborów. Olaf Scholz stworzy rząd?

Są już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Odejście kanclerz …