Krzysztof Matyjaszczyk walczy o reelekcję w częstochowskim ratuszu. Jedna z jego decyzji budzi uznanie z prospołecznej perspektywy. Od 1 września uczniowie częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych będą mogli podróżować za darmo komunikacją miejską.

Autobus częstochowskiego MPK / wikipedia commons

– Sukcesywnie i konsekwentnie realizujemy program „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk cytowany przez portal wczestochowie.pl – Teraz chcemy zachęcić młodzież ponadgimnazjalną do tego, żeby korzystała z coraz lepszej i lepiej dostosowanej do potrzeb naszych mieszkańców komunikacji publicznej. Liczymy, że dzięki naszym zabiegom będzie w mieście bezpieczniej, czyściej i mniej korków. Dziękuję radnym Platformy Obywatelskiej i mojemu zastępcy Andrzejowi Szewińskiemu, że razem dyskutowaliśmy na ten temat i mogłem liczyć na ich wsparcie – dodał włodarz drugiego co do wielkości miasta województwa śląskiego.

Beneficjentami programu będą młodzi częstochowianie, którzy uczęszcząją do szkół ponadgimnazjalnych i nie ukończyli 21. roku życia. O tym, że jest to decyzja obliczona na wzrost poparcia społecznego przed wyborami świadczy fakt, że program będzie obowiązywać do końca roku.  – Liczymy, że mieszkańcy pozwolą nam po wyborach samorządowych poszukać pieniędzy na kontynuację tego programu – mówi Matyjaszczyk, co jest oczywistą sugestią, że to właśnie on ma być postrzegany jako „ojciec” socjalnej propozycji i gwarant jej kontynuacji.

Jak twierdzi prezes częstochowskiego MPK, Mariusz Sikora, miasto będzie monitorować wpływ wprowadzonych zmian na natężenie ruchu samochodów w centrum miasta, a także poprawę jakości powietrza i bezpieczeństwa na drogach. – Pracujemy nad udogodnieniem dla wszystkich mieszkańców miasta, aby nasze usługi były bezpieczne, przyjazne i przede wszystkim o czasie – tłumaczy prezes.

Aby uzyskać prawo do bezpłatnego przejazdu, trzeba będzie doładować bilet elektroniczny w punkcie MPK. Doładowanie będzie bezpłatne, a okres jego ważności to 90 dni. Potem, aby dalej podróżować za darmo, trzeba będzie ponownie doładować kartę.

Decyzja Matyjaszczyka jest kolejnym socjalnym ułatwieniem na poziomie poliityki transportowej. W październiku ubiegłego roku Częstochowa wprowadziła darmowe przejazdy dla 5- i 6-latków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jak donosi MPK, program cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak dotąd skorzystało z niego 7,5 tys. osób.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Co dalej ze zwolnieniami w LOT? Podczas kontroli poselskiej prezes spółki… wyszedł z biura

31 pytań zadali prezesowi PLL LOT Rafałowi Milczarskiemu posłowie Koalicji Obywatelskiej p…