PiS brawurowo podporządkowuje sobie kolejne obszary państwa. Po Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych, policji i służbie cywilnej przyszła pora na prokuraturę. Ustawy podpisane dzisiaj przez Andrzeja Dudę dają ministrowi sprawiedliwości władzę jakiej nie miał żaden jego poprzednik.

Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, a już wkrótce również prokurator generalny / wikipedia commons
Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości, a już wkrótce również prokurator generalny / wikipedia commons

Od początku marca, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, Zbigniew Ziobro będzie jednym z najpotężniejszych ludzi w Polsce. Najważniejsze zmiany przewidują połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz likwidację prokuratury wojskowej. Ziobro zyska możliwość odtajniania informacji uzyskanych w toczących się postępowaniach oraz głębokiej ingerencji w przebieg działań śledczych. Zniesiona zostanie kadencyjność kierowniczych stanowisk w prokuraturze.

Reforma ma na celu umożliwienie ministrowi “ręcznego sterowania” działaniem prokuratury. Ziobro będzie mógł bezpośrednio wydawać polecenia, zarządzenia i wytyczne służbom podlegającym pod jego urząd oraz znosić klauzule tajności w “w szczególnie uzasadnionych wypadkach”. Szczególność ta nie jest jednak sprecyzowana w ustawie, a więc w praktyce PG będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia w dowolnym momencie.

Ustawę krytykuje opozycja.

– PiS zachowuje się jak ośmiornica: przejmuje coraz to nowe obszary społeczne i niezależne – powiedział były minister sprawiedliwości z czasów PO, Bogdan Klich.

– Jak na „szeryfa”, zbyt szybko wyciąga on colta; raz trafi przestępcę, a raz – niewinnego człowieka – w taki sposób skłonności Ziobry opisuje Marek Borowski.

– Chodzi o oręż do zniszczenia każdego, kogo chce się zniszczyć – ostrzega senator PO Mieczysław Augustyn.

Krytyczne stanowisko wobec zmian zajęły również Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury oraz I Prezes Sądu Najwyższego – Małgorzata Gersdorf.

Nowe rozwiązania bardzo podobają się za to Andrzejowi Dudzie. “Zdaniem prezydenta to rozwiązanie powinno się przyczynić do zwiększenia skuteczności działań państwa w ochronie obywateli” – podaje w komunikacie jego kancelaria.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I bardzo dobrze. Oczywiście rozumiem obawy lewicy, bynajmniej przypomnę, iż jak do tej pory, dzierżyła w swojej władzy wszystkie z wyżej wymienionych władz. O skandalicznie niskich wyrokach bądź ich braku w przypadku przestępstw na tle politycznym i ekonomicznym nie trzeba przypominać. Z kolei warto zapoznać się dla równowagi z doświadczeniem sądowym przeciętnego Kowalskiego, aby spostrzec ogrom nierówności. Państwo zapewne nie wezmą tego pod uwagę, bo dla lewicy scheda rodzinna to fikcja (wbrew psychologii i innym dziedzinom społecznym), bynajmniej pan Ziobro jest wnukiem AK-owca i takie wartości swoją polityką przedstawia. Realnej dekomunizacji ze względu na tzw. „grubą kreskę” nikt nie przeprowadził, zatem jeżeli naprawdę są państwo zainteresowani dobrem kraju, proszę uzbroić się w cierpliwość i pozwolić obecnemu rządowi działać. Nie wszystko i mnie się podoba, bynajmniej aby móc coś budować, trzeba mieć podstawy, a te w przypadku naszego kraju, leżą w gruzach (tak, ogromny dług, mały udział firm polskich w rynku oraz gro innych problemów ekonomicznych przyczyniło się do powstania tej „kupy kamieni”). Jak państwo porównają choćby rynek mieszkaniowy z nie koniecznie najbogatszymi państwami europy, dostrzeżecie różnicę. Serdecznie pozdrawiam.

  1. Ty sobie zdajesz sprawe o czym Ty mowisz?! Ty najwyrazniej zupelnie nie ogarniasz, co ta ustawa w praktyce tak naprawde oznacza!!!

  2. Lili
   Pewnie jak ksiądz mu wsadzi to to się cieszy że to ciało Chrystusa, bo ustawa wróciła Polskę do czasów PRL, gdzie partia dyrygowała na kogo znaleść paragraf, gdyż Pis to partia komunistyczna obłudnie wyjąca precz z komuną wprowadza stary PRL. Ja czasem myślę że takim jak wylejesz na talerz sraczkę i powiesz kotlety schabowe to zachwyceni będą się delektować. Jak ktoś się cieszy że nie ma już gwarancji niezawisłych sądów i nie pamięta pomówień Ziobry do niewinnych ludzi to i fujara w odbycie to ciało Jezusa, bo ksiundz tak powiedział.

  3. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania buractwa, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo bydła niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby wieprze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To było dobre bo chamowało chama w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo bydła nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze w czworakach kwiczałem.

  4. Głąb, czy tam bardotka
   Ja też jestem za pałowaniem buractwa, tyle, że jak zaczną pałować bydło i buractwo, to oddział chirurgii stanie się twoim drugim domem. Będziesz pałowany nieustannie biorąc pod uwagę, że jak rzadko kto spełniasz kryteria do bycia pałowanym. Co do sraczki na talerzu, to ty cały czas żresz ją jak schabowego, a jesteś ty czym się żywisz. Peowska propaganda zrobiła cie bezmyślnym konsumentem sraczki. Źle napisałem- ta propaganda nie zrobiła cię idiotą, musiałeś być nim wcześniej, bo tylko idiota mógł się na nią nabrać. Reforma prokuratury jest bezwzględnie konieczna, bo gorzej jak jest już być nie może. Pierwszy z brzegu przykład to prokurator złodziej- przyłapany na kradzieży nadal piastuje stanowisko. Za kradzież podobnego batonika niepełnosprawny umysłowo człowiek trafia do więzienia. Dziękuję za uwagę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…