Kancelaria Prezydenta poinformowała przed chwilą, że były szef CBA oraz jego byli współpracownicy zostali ułaskawieni przez Andrzeja Dudę.

wikimedia commons/JRKruk
wikimedia commons/JRKruk

Informację tę nieoficjalnie podawała przez cały dzień Polska Agencja Prasowa. Teraz potwierdził to rzecznik Kancelarii Prezydenta: Mariusz Kamiński, a także trzech jego współpracowników skazanych w tym samym procesie dotyczącym „afery gruntowej”, zostali ułaskawieni. – Ta sprawa od początku była polityczna – takie uzasadnienie podała Kancelaria Andrzeja Dudy.

Ryszard Kalisz twierdzi, że prezydent może zastosować procedurę ułaskawienia wobec osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Tymczasem Mariusz Kamiński był w trakcie apelacji od wyroku pierwszej instancji. Prawnik i były poseł podejrzewa, że Kamiński cofnął apelację, aby móc ubiegać się o prawo łaski. Wówczas „pierwszy” wyrok, który zapadł w marcu tego roku – oczywiście skazujący byłego szefa CBA – uprawomocnił się. – W kategoriach politycznych jest to oburzające – mówi Ryszard Kalisz. – Ułaskawienie dotyczy osoby, nie postępowania sądowego. Prezydent nie odnosi się do czynu jako takiego. To nie zmienia faktu, że ta osoba jest winna!

To wybieg zgodny z prawem, lecz wątpliwy etycznie, co potwierdzają również inni karniści. – Następnym krokiem, który pozostał prezydentowi, to wydawanie aktów łaski in blanco. Nikt wcześniej tego nie robił – twierdzi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Nie od dziś wiadomo, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, aby Kamiński został oczyszczony z zarzutów, by móc pełnić funkcję publiczną koordynatora do spraw służb specjalnych. Gdyby nie zdecydował się „cofnąć” swojej apelacji i poczekał na uprawomocnienie pierwszego wyroku, ułaskawiony Kamiński nie trafiłby do więzienia, ale też nie mógłby pełnić funkcji państwowych ani być parlamentarzystą.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. PiS ma pełnię władzy i coraz bezczelniej będzie to wszystkim uświadamiał. Niebawem dobierze się do sądów i zacznie wydawać certyfikaty przyzwoitości sędziom. Zatwierdzane osobiście przez Kaczyńskiego. W przyszłym roku państwowe firmy i urzędy będą obowiązkowo maszerować do kin na „Smoleńsk”, który zostanie zgłoszony jako polski kandydat do Oscara. I, kurna, kto wie jak daleko sięgają kacze łapki, czy nie wygra?

  2. misiaczki, żeby wydawać sąd „etyczne” to trzeba być etycznym. Sugeruję poczytać sobie prof. Jacka Filka „Eytka.Reinterpretacja”. Mamy CBA – to impra działa wg najlepszych wzorców „wielkiego brata”. A poza tym Ford po objęciu stanowiska po Nixonie od ręki tego ostatniego ułaskawił. A z kolei Clinton, który skłamał (w sprawie Moniury Lewinsky) czego mu Amerykanie nie wybaczą (i mają rację bo jego kobitka, czyli Hilcia też ma przechlapane) ma się jak najlepiej bo mu paczka Summers, Rubin, etc, etc uratowało skórę. Sorki, takie mamy czasy.

    1. Ale z tym wybaczeniem to raczej kwestia piaru niż etyki. W końcu młody Bush, czy Raegan też kłamali pod przysięgą, a dzisiaj nikt tego nie przypomina.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…