Chciałem napisać coś śmiesznego, wiecie, jakiś nietuzinkowy żart. Ale napisałem nic, bo każdy owoc mojej kreatywności zawierał w sobie coś, co człowieka może niekoniecznie rozśmieszyć, a raczej zdenerwować czy zaniepokoić. A nie chodzi przecież o to, żeby się wkurwiać w prima aprilis.

1 kwietnia to nie tylko zabawa w szukanie luk w aparacie czujności – każdy wie, że dziś ten dzień, a prawie każdy daje się na coś nabrać. To również dzień, w którym rozładowujemy napięcie absurdami.

Wiem, wychodzi z tego dość sztampowe wdzięczenie w konwencji „humoru 40+”. Lewak wstępuje do Konfederacji, antyfaszysta zostaje członkiem Marszu Niepodległości, prawicowy tygodnik wyróżnia działaczkę antyaborcyjną, a znany polski piłkarz deklaruje grę dla Niemiec. Motywy powtarzają się co roku i coraz częściej zamiast rozbawienia czujemy zażenowanie.W takie żarty to trochę wstyd się bawić.

Zostaje więc szukanie wyłomów w primaaprilisowej czujności. Najlepsze są do tego motywy w jakimś stopniu spokrewnione z rzeczywistością, zawierające w ładunek prawdopodobieństwa.

Tak pomyślałem sobie, że można by  puścić fejka, że Unia Europejska rozważa odmrożenie środków strukturalnych, których transfer został wstrzymany w związku z naruszeniem praworządności przez polskie władze. Albo że Rosjanie szturmują ukraińskie miasto, albo że Kaczyński powiedział, że potrzebujemy bomby atomowej. Albo że Recep Erdogan może być rozpatrywany jako kandydat do pokojowego Nobla. Albo że pierogi ruskie zostały przemianowane na ukraińskie. Albo że na Śląsku przemalowano przystanek z barw Górnika Zabrze, bo kojarzył się z rosyjską flagą?
Prawie się nabraliście, co?

W 2022 roku problem z Prima Aprilis jest taki, że rzeczywistość serwuje nam tragedie i rzeczy nie-do-pomyślenia. Absurd się banalizuje, oswajamy się z tym, że granica niewyobrażalnego jest cały czas przesuwana. Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że, 1 kwietnia jest niemal codziennie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kresowe myślenie życzeniowe

Po raz kolejny minione dni pokazują, iż polska elita polityczna i nadwiślański mainstream …