– Idąc za głosem naszych kolegów lekarzy specjalistów, XI Zjazd Regionu Małopolskiego OZZL ogłosił środę, 25 października 2017 roku „Dniem Solidarności Lekarzy Małopolskich z Głodującymi” – czytamy w komunikacie na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Medycy – lekarze specjaliści, rezydenci i stażyści – sami zdecydują, w jaki sposób wesprzeć rezydentów prowadzących strajk głodowy. Protest w tej formie trwa w Warszawie od 2 października, a w ubiegłym tygodniu dołączyli młodzi lekarze z Łodzi, Gdańska, Szczecina, Krakowa, Wrocławia i Leszna. Rezydenci podkreślają, że nie przerwą protestu, dopóki ich postulaty w zakresie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, jej usprawnienia i podniesienia wynagrodzeń młodych lekarzy nie zostaną zrealizowane. Rozpowszechniają również w internecie materiały, z których wynika, że zapewnienia rządu o tym, że lecznictwo jest przedmiotem szczególnego zainteresowania władzy nie mają wiele wspólnego z prawdą. Wręcz przeciwnie – w 2017 r. na zdrowie przeznaczano 4,73 proc. PKB, a w przyszłym roku będzie to 4,67 proc. PKB. Czyli mniej, a w tym kontekście trudno ufać prezentowanym wykresom, zapowiadającym wydatkowanie 6 proc. PKB na ten cel w 2025 r.

W Małopolsce, jak przewiduje OZZL, wielu lekarzy podejmie strajk, nie przychodząc do pracy. Szpitale i przychodnie będą przyjmować chorych tylko na dyżurach. Związek wzywa rezydentów, by zgodnie ze swoimi zapowiedziami nie przerywali głodówki, a także apeluje do innych lekarzy, by dołączali do protestu.

W środę gest solidarności z rezydentami wykonają także lekarze – i wszyscy, którym zależy na stanie polskiej służby zdrowia – w stolicy Wielkopolski. Protest „Cały Poznań wspiera medyków” zaplanowano na godz. 16 na Placu Wolności.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protestujący przykuci do bram MEN, jedna osoba potrącona przez policyjny radiowóz, 4 osoby zatrzymane- czyli Strajk Kobiet w Warszawie

Dzisiaj (23.11) przed 15:30 rozpoczął się w Warszawie kolejny protest pod MENem w ramach S…