Site icon Portal informacyjny STRAJK

Przeciwko Ziemkiewiczowi na Targach Książki. „Zbyt długo milczałyśmy”

twitter.com

Prawicowy publicysta pojawił się wczoraj na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Tam czekała już na niego grupa aktywistek. „To skandal, że wśród gości jest miejsce dla szowinistów, seksistów i mizoginów takich jak Rafał Ziemkiewicz” – mówiła jedna z nich.

Ziemkiewicz nie miał spokojnej niedzieli w stolicy Małopolski. Od początku jego obecności na targach spotykał się z niewygodnymi pytaniami ze strony czytelników, którzy otrzymali od działaczek ulotki z cytatami przedstawiającymi najbardziej obrzydliwe cytaty pogardliwych wypowiedzi na temat kobiet. Wśród nich znalazły się słowa bagatelizujące problem gwałtów, a także słynne już „szwędają się, krzycząc o swoich cipach i macicach”. Grupa uczestniczek protestu zaprezentowała też transparenty o treści: „Jeszcze Polka nie zginęła”, „Dość patriarchatu” oraz  „Nie! Dla przemocy wobec kobiet”.

Dlaczego feministki zdecydowały się zakłócić Ziemkiewiczowi przyjemność płynącą z beztroskich pogaduszek z czytelnikami? Organizatorki tłumaczą, że język używany przez publicystę jest jednym z przykładów radykalizacji języka, która towarzyszy kolejnym atakom na prawa kobiet.
[alert type=”success” title=”Nadja Brandys (Dziewuchy Dziewuchom):”] W ostatnim czasie obserwujemy coraz więcej seksistowskich i mizoginicznych komentarzy w przestrzeni publicznej. Sytuacje te nie spotykają się z jednoznacznym potępieniem. Naszym zdaniem stanowią one – wraz z bestialskimi próbami zaostrzania ustawy aborcyjnej, czy próbami wycofywania antykoncepcji farmakologicznej z aptek – przejawy nienawiści wobec kobiet. Niepokojące jest to, że ta nienawiść ma źródła nie tylko na ulicy, ale także w mediach, w ławach sejmowych, wśród osób, które zostały wybrane aby reprezentować interesy kobiet.[/alert]
[alert type=”warning” title=”Joanna Grzymała-Moszczyńska (Razem)”] Ziemkiewicz obśmiewa protesty kobiet, które walczą o swoje podstawowe prawa. Publikuje seksistowskie wpisy, o tym, że gdybyśmy protestowały w samej bieliźnie, poparłby te protesty. Toleruje się publiczne wypowiedzi, z których wynika, że miarą wartości kobiety jest jej wygląd. Kobiety traktowane są jako ozdoby. Jak długo nie będzie więcej kobiet w przestrzeni publicznej, kobiet polityczek, tak długo nie będziemy pełnowartościowym społeczeństwem. Potrzebujemy więcej kobiet w polityce. [/alert]

Rafał Ziemkiewicz podczas wczorajszej wizyty na targach był również uczestnikiem kontrowersyjnej dyskusji „Żydzi, Polacy, komunizm i religia holocaustu”. Uczestniczki protestu zwróciły uwagę również na ten problem. „Już sam tytuł debaty (…) jest naszym zdaniem oburzający – sugeruje umniejszanie znaczenia tragedii, jaką był Holocaust. W oparciu o dorobek dyskutantów można się spodziewać wypowiedzi antysemickich oraz zaprzeczania istnienia antysemityzmu w Polsce. Dodatkowo, gościem honorowym Targów Książki w tym roku jest Izrael – tym bardziej nie powinno być tu przestrzeni na antysemityzm” – czytamy w ich oświadczeniu.

 

Exit mobile version